Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ fadeye çağrıldı!

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ FETÖ'nün siyasi ayağına ilişkin yaptığı açıklama sonrası ifadeye çağrıldı. Başbuğ, FETÖ'nün siyasi ayağına ilişkin, "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini kim hazırladı? Araştırılsın" demişti.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir soru üzerine, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeye dikkat çekmiş, "26 Haziran 2009'da bu kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. 'Araştırsınlar' diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ'nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbuğ’a "Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez" yanıtı vermişti.

SUÇ DUYURUSU

Söz konusu yasa teklifinin altında imzası bulunan dönemin AK Partili isimleri Başbuğ hakkında “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Başbuğ’un ifadesinin alınmasına karar verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Başbuğ’un İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifadesi alınacak.

İLKER BAĞBUĞ KİMDİR?

İlker Başbuğ, 1943 Yılında Afyonkarahisar’da doğdu. 1962 Yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulundan mezun oldu. 1971 Yılına Kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan emekli Orgeneral Başbuğ, 1973'te Kara Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak; Genelkurmay Plan Ve Harekat Daire Başkanlığı'nda Proje Subaylığı ve Harp Akademileri Komutanlığında öğretim üyeliği yaptı. Belçika/Brüksel’de NATO Uluslar Arası Askeri Karargahı (Ims)’nda istihbarat plan subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan Ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51. Piyade Tümeni 247. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü. 

TUĞGENERALLİĞE 1989'DA TERFİ ETTİ

1989'da Tuğgeneralliğe eden Başbuğu, Belçika/Mons’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahında (Shape) Lojistik Ve Enfrastrüktür Daire Başkanlığı, ardından 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1993 yılında ise tümgeneralliğe yükseldi. Bu rütbe ile Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve Belçika/Mons’da Milli Askeri Temsil Heyeti (Nmr) Başkanlığı Görevlerini yürüttü. 1997 Yılında Korgeneralliğe etti. 2. Kolordu Komutanlığı ile Milli Güvenlik Kurulu Genelsekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulundu ardından da 2002'de Orgeneralliğe terfi etti.

YAŞAR BÜYÜKANIT'IN YERİNE GENELKURMAY BAŞKANI OLDU

İlker Başbuğ Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay İkinci Başkanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı görevlerini yaptı. 30 Ağustos 2006'da ise Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 30 Ağustos 2008 itibariyle yaş haddinden emekliye ayrıllmasıyla Genelkurmay Başkanlığı'na getirildi. Başbuğ, 4 yıl olan Genelkurmay Başkanlığı görevini yaş haddi nedeniyle 2 yıl yürüttü ve 30 Ağustos 2010'da emekli oldu. 

Emekliliğinden 17 ay sonra, tanık olarak dinlenilmesi beklenen Başbuğ için ‘İnternet andıcı’ davası kapsamında 2 Ocak 2012 tarihinde soruşturma başlatıldı. 6 Ocak 2012 tarihinde ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlamalarından tutuklanmıştı.