Eski FBI karşı istihbarat direktörü Charles McGonigal tutuklandı

FBI’ın eski üst düzey görevlilerinden Charles McGonigal, kara para aklama ve Rusya’ya karşı yaptırımları çiğneme suçlarıyla gözaltına alındı.

NBC News’in haberine göre, FBI New York ofisinin eski karşı istihbarat direktörü Charles McGonigal kara para aklama, rüşvet alma ve Rusya’ya karşı yaptırımları çiğneme suçlarından gözaltına alındı.

Washington D.C.’deki bir mahkemede açılan davada öne sürülene göre, McGonigal hâlâ FBI’da çalışıyorken yabancı bir ülkenin eski bir istihbarat servisi çalışanından 225 bin Amerikan doları nakit para aldı.

2017 ağustosundan 2018’de emekli olana kadar, McGonigal’ın bu istihbarat çalışanıyla ilişkisini FBI’dan gizlediği, bu süreçte şahıstan nakit para aldığı ve şahısla yurtdışına çıktığı da iddia edildi.

Ayrıca McGonigal’ın emekli olduktan sonra, Rus oligark Oleg Deripaska ve ortağı Sergey Shestakov ile rakip bir Rus oligarkını araştırmak amacıyla para karşılığı birlikte çalıştığı da iddialar arasında.

NBC News, mahkemede “suçsuz” olduğunu savunan McGonigal’ın 500 bin dolarlık bir kefaretle serbest bırakıldığını da aktardı.