Eski Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner yolsuzlukla suçlanıyor

Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner’ın hakkında görülen yolsuzluk davasında 12 yıl hapsi ile ömür boyu kamu görevinden alıkonulması istendi.

Kirchner, ülkeyi yönettiği 2003-2015 yıllarında Arjantin’in Santa Cruz eyaletinde yol yapım ihalelerinde yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Kirchner hakkındaki dava, Buenos Aires 5 numaralı Federal Sözlü Mahkeme’de (TOF 2) görüldü.

Savcı Diego Lucani, “yasa dışı bir örgütün lideri” olmak ve kamu mallarını yolsuzlukla yönetmekle suçladığı Fernandez de Kirchner ile onun cumhurbaşkanlığı döneminde birçok kamu ihalesi alan ve daha önce yolsuzluktan suçlu bulunan iş adamı Lazaro Baez için 12 yıl hapis istedi.

Savcı ayrıca, eski Kamu Yaptırımları ve Hizmetleri Bakanı Julio De Vido, eski Bayındırlık Sekreteri Jose Francisco Lopez ve Ulusal Yollar Müdürü Nelson Periotti için 10’ar yıl hapis cezası talebinde bulundu.

Luciani, Kirchner’in kamu görevlerinden ömür boyu men edilmesini isterken, 12 sanıktan elde edildiği gerekçesiyle yaklaşık 1 milyar dolar müsadere edilmesini istedi.

Mahkemede bir konuşma gerçekleştiren Luciani, “Adalet olmadan düzen ve sosyal barış olmaz. Bugün toplum adalet istiyor. Bu sizin elinizde sayın hakimler, temsili bir ceza kurumların güvenini yeniden kazanması için ilk adım olabilir. Sayın hakimler, an bu andır, ya yolsuzluk ya adalet” dedi.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan eski Cumhurbaşkanı ise soruşturmanın genişletilmesi talebinin reddedilişini dile getirerek, “Anayasa mahkemesi değil, basın-yargı mangası önünde” ifadelerini kullandı.