Esad’dan Erdoğan-Putin zirvesi öncesi açıklama! ''Türk halkına soruyorum...''

Saatler sonra Moskova’da yapılacak Erdoğan-Putin görüşmesi öncesinde açıklamalarda bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Suriye'yle sorununuz ne? Uğruna Türk vatandaşlarının ölmek zorunda olduğu ne gibi bir sorun var?” Dedi ve Türkiye’ye karşı düşmanca bir tavır sergilemediklerini savundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, saatler sonra Moskova’da yapılacak Putin-Erdoğan görüşmesi öncesinde Rus devlet televizyonu Rossiya 24'e açıklamalarda bulundu.

Suriye'nin Türk halkına karşı herhangi bir düşmanca eylem gerçekleştirmediğini savunan Esad, “Suriye, Türk halkına karşı büyük veya küçük hangi düşmanca eylemi gerçekleştirdi? Böyle bir şey yok. Suriye-Türkiye evlilikleri, aileleri var, hayati öneme sahip ortak çıkarlar var. Kültürlerin birbirleriyle iç içe olması geçmişe dayanıyor, bu nedenle Türk halkıyla bizim aramızda ciddi görüş ayrılıkları olması mantıklı değil” dedi.

Esad, “Tabii ki Türklerden bahsederken kardeş halk gibi bahsediyoruz. Şimdi Türk halkına soruyorum; Suriye'yle sorununuz ne? Uğruna Türk vatandaşlarının ölmek zorunda olduğu ne gibi bir sorun var?” diye ekledi.

Söz konusu röportajın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesi öncesi gelmesi dikkat çekti.

Ayrıca dün gerçekleşen röportajın sadece bir dakikalık kısmını paylaşan televizyon kanalı, mülakatın tamamını Erdoğan-Putin zirvesinin gerçekleşeceği bugün yayınlayacağını duyurdu.

ANKARA’YA AÇIK TEKLİF

Öte yandan Beşar Esad adına konuşan Suriye Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Bessam Abu Abdullah’da Ankara’ya teklifte bulundu. ‘’Biz Türkiye’ye, Türk halkına karşı değiliz, AK Parti’nin İdlib politikasına karşıyız. Başkan Esad eğer Suriye’nin milli çıkarları söz konusu ise görüşmeye hazır, bu konuda pozitif yaklaşıyor’’dedi.