İran, artık silah dünyasının sadece izleyicisi

İran’a Birleşmiş Milletler tarafından uygulanan ve 2007’den bu yana devam eden silah ambargosu, ABD’nin konuya ilişkin itirazlarına karşın dün itibariyle yürürlükten kalktı. Alınan karardan sonra İran, herhangi bir konvansiyonel silah satışı yapar mı? Ya da alır mı? Azerbaycan-Ermenistan geriliminde kimden yana olur? Detaylar haberimizde…

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Rusya ve Çin ile BM'nin silah yaptırımlarının son bulmasıyla birlikte diğer ülkelerle silah alışverişlerine yasal olarak başlayacaklarını söyledi. İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, BM'nin silah yaptırımlarının son bulmasıyla birlikte diğer ülkelerle silah alışverişlerine yasal olarak başlayacaklarını belirtti. Rusya ve Çin ile silah yaptırımları sonrası için geçerli olacak silah anlaşmaları olduğunu belirten Hatemi, "Rusya ile hava kuvvetlerimizi güçlendirecek anlaşmalar imzaladık" dedi.

110

İRAN: BÖLGEDE SİLAH YARIŞINDA OLMAK İSTEMİYORUZ!

İran'ın bölgede silah yarışına girmek istemediğini kaydeden Hatemi, "Bölgeyi barut fıçısına dönüştüren silah yarışına dahil olmak istemiyoruz. Bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için Körfez ülkeleri ile de her türlü silah anlaşmasına hazırız" ifadesini kullandı. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki askeri gerilime ilişkin de konuşan Hatemi, Ermenistan'a İran üzerinden silah gönderdiği iddialarını yalanlayarak, "İran üzerinden Ermenistan'a silah gönderildiği doğru değil” dedi.

210

Konuyla ilgili olarak İran Dışişleri Bakanlığı, “İran’ın savunma doktrini kendi halkına ve yerli imkanlarına güçlü bir şekilde güvenmesine dayanıyor. Bu doktrinde konvansiyel olmayan silahların, kitle imha silahlarının ya da çılgınca konvansiyel silahlar satın almanın yeri yok” ifadelerine yer verildi. İran kendisine uygulanan silah ambargosu nedeniyle yıllar içerisinde kendi silah endüstrisinde ciddi yapılanmalar sağlamış durumda. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ambargonun kalkmasıyla ilgili olarak Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Zarif “İran’ın bugün dünyayla savunma iş birliğinin normalleşmesi bölgemizde çok seslilik, barış ve güvenlik açısından bir kazanımdır” ifadelerini kullandı.

TRUMP ALINAN KARARDAN MEMNUN DEĞİL!

İran’a uygulanan silah ambargosu, 2015 yılında imzalanan Nükleer Anlaşma’ya göre bugün itibariyle sona erdi. Nükleer anlaşmanın tarafları, İran, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa ve Amerika’ydı. Ancak Başkan Donald Trump, 2018 yılında aldığı bir kararla ABD’yi İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekmişti. O tarihten bu yana ABD ve İran arasındaki ilişki Amerika’nın yeni ambargo kararlarını da ard arda yürürlüğe sokması nedeniyle gergin seyrediyor. ABD bu çerçevede İran’a yönelik silah ambargosunun kaldırılmaması yönünde de girişimlerde bulundu ancak bu girişimler başarısızlıkla sonuçlandı.

410