Paşinyan oğlunu verip esirleri alacağını söyledi

Ermenistan’da gerçekleştirilecek parlamento seçimleri öncesinde mitingler düzenleyen Başbakan Nikol Paşinyan, Azerbaycan’a çağrı yaparak oğluna oğlu karşılığında tüm Ermeni esirlerin geri iade edilmesi çağrısını yaptı.

Geçtiğimiz sene Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında askeri olarak hezimete uğrayan Ermenistan’da siyasi kriz süreci devam ediyor. 20 Haziran’ı erken parlamento seçimleri ilan eden Başbakan Nikol Paşinyan, ülkenin birçok bölgesinde mitingler yapıyor.

Yaptığı mitinglerde pandemi sorunlarına değinen Paşinyan, ekonomik olarak vaatlerde bulunuyor. Paşinyan, Dağlık Karabağ’da yaşanan olaylar ile ilgili farklı açıklamalar yapmayı sürdürüyor.

Daha önce eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Paşinyan’a çağrıda bulunarak, “Oğlunu ver, 20-25 Ermeni esiri Azerbaycan’dan geri al” ifadelerini kullanmıştı. Azerbaycan’a çağrıda bulunan Paşinyan, “Kabul ediyorum ve Aliyev’ oğlumu tüm esirlerle değiştirme çağrısı yapıyorum. Resmi olarak ilan ediyorum, oğlumu tüm mahkumlara karşılık veriyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının devamında eski Cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan hakkında sert ifadeler kullanan Paşinyan, “İnsan ticaretinde uzman olan bu ikiliye bu konuda müzakere yapma yetkisi veriyorum. Aliyev’e ve Kızıl Haç’a ve herkese resmi olarak ilan ediyorum” ifadelerini kullandı.

Paşinyan’ın söz konusu ithamlarına eski Cumhurbaşkanı Sarkisyan’dan sert yanı geldi. Paşinyan’ın daha önceden de bu iddialarda bulunduğunu söyleyen Sarkisyan, “O dönemler devlet adamlığım gereği yanıt vermedim. Ona 24 saat zaman tanıyorum. Söylediklerini ispatlamazsa onunla ve ailesiyle ilgili bazı gerçekleri ortaya dökeceğim” dedi.