Ermenistan iç savaşa mı sürükleniyor?

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile 44 gün süren savaşta ağır yenilgi alan Ermenistan’ın devlet başkanı Paşinyan, ordunun muhtırası ile karşı karşıya kalmıştı. Ülke içerisindeki ayrışma giderek derinleşirken, iç ve dış dinamikler harekete geçirilmeye başlandı. Bu süreçte iki ateş arasında kalan Paşinyan’ın kararları ülkenin geleceğini belirleyecek!

Geçtiğimiz yıl Azerbaycan ve Ermenistan arasında patlak veren Dağlık Karabağ savaşında Ermenenistan’ın ağır bir yenilgi alması ülkede büyük bir krize yol açtı. Savaşın yol açtığı ekonomik kriz giderek derinleşti. 2017 yılından bir yıl sonra yapılan seçimlerde halkın yüzde 70’inin desteğini alan ve Kadife Devrim’in kahramanı olan Devlet Başkanı Nikol Paşinyan, Rusya yanlısı generallerin ve “Karabağ Çetesi” olarak adlandırılan Sarkisyan ve Koçaryan ailelerinin baskısı altında bir darbe kalkışması ile karşı karşıya kaldı.
 

DAĞLIK KARABAĞ SAVAŞI TÜM TAŞLARI YERİNDEN OYNATTI

Azerbaycan ile Dağlık Karabağ’da 44 gün süren savaşı ağır yenilgiyle atlatan Ermenistan’da devlet başkanı Paşinyan’ın istifa etmesi için ordu 25 Şubat’ta muhtıra vermişti.


 
Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan önderliğindeki ordunun istifa bildirisini “darbe girişimi” olarak nitelendiren Paşinyan, Facebook canlı yayınında destekçilerini meydanlara davet ederek, elinde megafonla tüm sokakları turlamıştı. Gasparyan’ı görevden alma kararnamesini imzaladığını duyurmuş ve Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’dan kararnameyi imzalamasını istemiş, "Cumhurbaşkanı bunu imzalamazsa darbeyi destekliyor demektir" ifadesini kullanmıştı.

Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden alma girişiminde bulunan Paşinyan, Cumhurbaşkanı tarafından geri çevrildi. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan'ın Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldığına ilişkin kararnameyi imzalamadı. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Sarkisyan’ın, inceleme sürecinin son gününde görevden alındığına dair kararnameye itirazlarda bulunduğu belirtildi.
 

İÇ VE DIŞ DİNAMİKLER HAREKETE GEÇİRİLİYOR

Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın görevden alma kararını geri çevirmesinin ardından Paşinyan’ı zor günlerin beklediği ortaya çıktı. Darbeye karşı sokaklardan çekilmeyen Paşinyan, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ı devirmeye çalışabilir. Fakat bu durumda ABD vatandaşı olan Sarkisyan’ın devrilmesine Beyaz Saray’ın nasıl tepki vereceği belirsiz.


 
Öte yandan Paşinyan’ın, Rus İskender füzelerinin güvenirliliğini sarsmak amacıyla kendisini gülünç duruma düşüren Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tigran Kaçatray’ı görevden almasının ardından Moskova’dan açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı temsilcisi tarafından yapılan açıklamada, Karabağ savaşında “İskender kompleksleri”nin kullanılmadığını ve Ermenistan Başkanının yanıltıldığını dile getirdi. Yapılan açıklamada füzelerin depolarda bekletildiğine vurgu yapılması Moskova’nın Ermenistan’ın ne kadar içinde olduğunu gösterdi.

Sarkisyan’ı devirme konusunda kararsızlık yaşayan Paşinyan’a karşı Moskova, Ermenistan ordusu içindeki askerleri harekete geçirebilir. Önceki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan ise ülkedeki diğer dinamikleri harekete geçirebilir. Bu durum Ermenistan’ı iç savaşa sürükleyebilir.