Ermenistan-Yunanistan savunma ittifakı

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı hamle ve stratejilerden sonra Yunanistan adeta panikledi. Avrupa Birliğinden de istediğini alamayan Yunanistan çözümü İsrail ve Fransa gibi ülkelerde aramaya başladı. Detaylar haberimizde…

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği tatbikat ve siyasi hamlelerden sonra galibiyete uğrayan Yunanistan Avrupa Birliği'nden (AB) yaptırım elde edemeyince yeni bir hamleye girişiyor. Ayasofya kararıyla birlikte her gün Türkiye haberlerine yer veren Yunan basını, Başbakan Kiryakos Miçotakis ile Fransa lideri Emmanuel Macron arasındaki pazarlığı manşetten duyurdu. Ekathimerini'de yer alan son dakika habere göre; Atina ve Paris yönetimi son model Belh@rra model iki fırkateynin Fransa'dan alınmasını masaya yatırdı. İlk fırkateynin teslimatı için 2024 yılı konuşuluyor. 

110

Her ne kadar Yunanistan’ın yanında yer alacağı düşünülse de Fransa’nın da Doğu Akdeniz’de gerçekleştirilen tatbikatta Türkiye’ye karşı yenik düşmesi ve iftira atması NATO tarafından ispatlansa da Türkiye aleyhine faaliyetlerinden de geri durmadığı adeta görülüyor.

210

FRANSA’DAN DONANMA DESTEĞİ

Yunan basını Belh@arra model fırkateynlerin Yunanistan donanmasına katılmasıyla Türkiye’ye karşı üstünlük sağlayacağını lanse etse de anlaşmada ki negatif maddenin donanmaların Fransa’da imal edileceğini de belirttiler. Yunanistan’daki Elefsina Tersanesi'nde gerçekleşecek modernizasyonunun maliyetinin ise 4 milyar euroyu bulması bekleniyor. Bir başka senaryo ise, İsrail tasarımı dört hafif savaş gemisinin Syros Tersanesi'nde yapılması planlanıyor. 

Kıbrıs Barış Harekatının 46.yılı olması hasebiyle de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kıbrıs meselesinin çözümünün eşitlik temelinde gerçekleşeceğini belirterek, "Rum-Yunan ikilisinin, Türkiye'nin kıta sahanlığı haklarını ve Kıbrıs Türkünün meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelerek bölgeyi kendi çıkarları çizgisinde şekillendirme çabaları beyhudedir." Açıklamasında bulundu.

410