Ermenistanlı komutan: 'Rus sistemleri aldık ama...'

Azerbaycan ordusu bu sabah 27 yıl sonra işgalden kurtarılan Ağdam'a resmen giriş yaptı. Dağlık Karabağ'da bozguna uğrayan Ermenistan artçı şoklarla sarsılırken, Paşinyan'ın istifasını isteyenler Erivan'ın ana caddelerine çıkınca dehşet anları yaşandı. Savunma Bakanlığı Askeri Kontrol Servisi eski başkanının, Türk İHA'ları hakkında söyledikleri gündeme bomba gibi düştü. Ermenistan Savunma Bakanı bu sabah istifasını sundu.

Dağlık Karabağ'daki savaşta yalnızca 44 gün dayanabilen ve Şuşa'nın düşmesiyle tarihi hezimet anlaşmasını imzalayan Ermenistan'da fırtına kopuyor. Rus barış güçlerinin 23 noktaya yerleştiği Dağlık Karabağ'ın diğer kesimlerinde, Ağdere'yi yarın boşaltması gereken Ermeni işgalciler taşınıyor.

Yeryüzünde hiçbir ülkenin, hatta Ermenistan'ın bile tanımadığı Dağlık Karabağ yönetimi Ağdere'deki yedi köyün Azerbaycan'a teslim edildiğini açıkladı. Açıklamaya göre, Ağdere'nin diğer ilçelerinde yaşayan 3 bin 200 ailenin yarına kadar tahliye edileceği belirtiliyor. Ermenistan yerel medyası, Ağdere'ye bağlı köylere taşınmaları için bir gün süre verildiğini aktarıyor.

Yerel medyaya konuşan işgalci Ermeniler, taşınmak için kendilerine hiçbir yardım yapılmadığını ve herkesin kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldığını söylüyor. Azerbaycan'a geri verilecek köyleri terk edenlerin bir kısmı Ermenistan'a, bir kısmı da Dağlık Karabağ'ın diğer köylerine göç ediyor. İşgalciler yanlarında tavukları ve domuzlarının yanı sıra bazı müze parçalarını da götürüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Ermenistan ordusunun Ağdam, Kelbecer ve Laçin bölgelerinden çekilmesinin devam ettiğini dile getirip "Kelbecer yöresinden nüfus toplu halde Ermenistan'a geliyor" dedi. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, yalnızca sivillerin değil bölgedeki Ermenistan ordusunun da işgal altında tuttukları topraklardan çekildiğini gösteren fotoğraflar servis etti.

Rus medyası ise, savaşın kaderini değiştiren Şuşa'ya kurulan kontrol noktasının havadan görüntülerini servis etti. Rusya devlet kanalı Russia Today'in muhabiri, Şuşa'ya asılan Türk bayraklarının Hankendi'ye giden Ermenileri rahatsız edeceğini savundu. Savaş sırasında Hankendi'den Ermenistan'a kaçanlar otobüslerle Laçin koridorunu kullanarak geri dönüyor. Rus barış güçlerinin eşlik ettiği konvoylarla şimdiye kadar 2 bin 600 kişi taşındı. 

Milliyet'te yer alan habere göre, cephe hattında bozguna uğrayan Ermenistan, savaşta ölen askerlerinin sayısının 2 bin 425'e yükseldiğini açıkladı. Bu rakam daha önce açıklanandan neredeyse 1000 fazla. Azerbaycan birlikleri ise bu sabah Ağdam'a resmen giriş yaptı. Anlaşmaya göre bugün iade edilecek şehre doğru giden giren zırhlı araçların görüntüsü Perşembe günü sosyal medyada yayınlanmıştı. 

Savunma Bakanlığı Askeri Kontrol Servisi eski başkanı Movses Hagopyan, Paşinyan'ın eşi Anna Hagopyan'ın askeri liderliğin işlerine karışmaması gerektiğini söyledi. Hagopyan hayretler içinde kaldığını şu sözlerle anlattı: "Yabancıların komuta merkezine girmesine izin verilmediğinden, yemek yemek için yukarı çıktım, aşağı indim ve Bayan Anna'nın savaşın gerçekleştiği ekranın önünde oturduğunu gördüm. Bayan Anna oturuyordu ve meseleye karışmadığını, sadece savaş alanında neler olduğunu gözlemlediğini söyledi. Hakobyan, Türk İHA'larına ilişkin de ''En modern Rus elektronik karşı önlem sistemleri Pole-21, #Karabağ'da Bayraktar İHA/SİHA'larının faaliyetini 4 gün dengeleyebildi, ondan sonra işlevsiz kaldı'' diye konuştu.

Rusya ve Azerbaycan'la 10 Kasım anlaşmasına imza atan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan için hem protesto hem de destek gösterisi düzenlendi. Çarşamba akşamı başkent Erivan'da sokağa çıkan grupların arasında yaklaşık 300 metre vardı, iki taraftan da sloganlar yükseldi. AP yaklaşık 7 bin muhalifin istifa çağrısını yinelediğini, 3 bin kadar destekçinin ise Paşinyan için gösteri yaptığını aktardı. Yerel medya, herhangi bir gerginlik yaşanmadığını bildiriyor.