Ermenistan kime güvenerek Azerbaycan'a saldırdı?

Ermenistan-Azerbaycan sınırında, asıl çatışma konusu olan Karabağ’dan uzak bir noktada başlayan çatışmalar tansiyonu yükseltirken, her iki tarafın da çatışmadan çıkarı olduğu yorumları yapılıyor.

Ermenistan-Azerbaycan sınırında, iki ülke askerleri arasında 12 Temmuz’da yeniden başlayan çatışmaya dair kimi analizlerde, çatışmanın büyük bir savaşa dönüşme ihtimalinin düşük olduğu yorumu yapılırken, Ermenistan’ın bölgedeki kontrolünü artırmak için Rusya’yı çatışmaya daha fazla çekmek istediği ya da Azerbaycan’ın Rusya’nın Ermenistan’a desteğinin azlığı nedeniyle sınırlarının güvenliğini test ettiği yorumları da mevcut.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaklaşık 30 yıldır süren savaş söz konusu. 2016'da Ermenistan tarafından bir taciz ateşi gelmişti. 1990'lü yılların başlarından beri Azerbaycan'ın yaklaşık yüzde 23'lük toprağı 30 yıldır Ermenistan'ın elinde. 

RUSYA ERMENİSTAN'I MI DESTEKLİYOR?

Ermenistan’ın, Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Tovuz’a gerçekleştirdiği provokatif saldırısı sonucu çıkan çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan 4 asker şehit oldu. Bölgede Rusya’nın ve Kolektif Tehlikesizlik Anlaşma Teşkilatı (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü KGAÖ) üyesi ülkelerin desteğini alarak provokatif tutum sergileyen Ermenistan, zaman zaman ateşkesi bozuyor ve bunu da planlı bir şekilde yapmaya devam ediyor. 

MISIR LİBYA'YA GİRER Mİ?

Son dönemde  Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaptığı yatırımlarla en büyük askeri güç konumuna sahip olarak yükselen Mısır, Libya'ya askeri müdahale tehdidini gerçekleştirir mi? Konuyu uzmanlar sorduk. İşte cevaplar...

Mısır'ın Libya'ya askeri müdahale tehdidi, bölgede gerilimin boyutunu değiştirdi. Mısır, Türkiye'nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı savaşan Halife Hafter'in en büyük destekçisi. Türkiye'nin askeri desteğini artırması sonucunda UMH, Hafter'in elindeki çeşitli stratejik bölgeleri geri almış ve Hafter'in kontrolündeki Sirte'yi ele geçirmek için harekat başlatmıştı.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi, UMH birliklerinin Sirte'ye ya da Sirte'nin güneyindeki El Cufra hava üssüne girmesini "kırmızı çizgi" ilan ederek bunun, Mısır'ın batı sınırını koruma hedefi doğrultusunda doğrudan askeri müdahaleye yol açabileceği tehdidinde bulunmuştu.

Türkiye'nin askeri varlığıyla Libya'da dengeler değişirken Mısır'ın yaptığı "askeri müdahale" çıkışı "iki ülke cephede karşı karşıya gelir mi" sorusunu beraberinde getirdi.

 ''ASKERİDEN ZİYADE SİYASİ BİR MESAJ''

AFP ajansına konuşan analistler, Libya'da Türk ve Mısır ordularının karşı karşıya gelmesine ihtimal vermiyor. Kahire Üniversitesinden Siyasal Bilimler Profesörü Hasan Nafaa, Mısır'ın Libya'da doğrudan bir savaşa girmesini son derece düşük bir olasılık olarak gördüğünü belirterek Sisi'nin bu açıklamasıyla askerîden ziyade "Mısır müttefiklerinin yanındadır" şeklinde siyasi bir mesaj verdiğini belirtiyor.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu'ndan Claudia Gazzini de aynı görüşte. Gazzini, "Ne Mısır ne de Arap müttefikleri UMH'yı Trablus'a geri püskürtebilecekleri illüzyonuna sahip. Daha çok savunma konumundalar" diyor. Gazzini, Sisi'nin sert çıkışıyla daha ziyade Türkiye'nin son dönemdeki ilerleyişinin bir tehdit oluşturduğu konusunda Amerikalıları alarma geçirmeyi hedeflediği görüşünde.

MISIR'IN SINIR SORUNU

Mısır'ın Libya ile çöllük bölgedeki uzun ve güvensiz sınırı Kahire için önemli bir endişe kaynağı. Mısırlı yetkililer ülkede düzenlenen saldırılardan Libya sınırından geçen militanları sorumlu tutuyor.

Düşünce kuruluşu Carnegie Endowment'tan kıdemli uzman Yezid Sayigh, Mısır hükümetinin UMH'ya güvenmediğini ve Türkiye'nin Libya'daki varlığını ciddi bir tehdit olarak gördüğünü belirterek Hafter'e verilen desteğin de "güvenli ve istikrarlı bir sınıra kavuşma umudundan" kaynaklandığını kaydetti.

Türkiye'nin desteklediği ve seçimle iş başına gelen Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin, dönemin Genelkurmay Başkanı olan Sisi tarafından 2013 yılında darbeyle görevden uzaklaştırılması sonrasında Ankara-Kahire hattında ipler gerilmişti.