Ermenistan erken seçimlere gidiyor

Azerbaycan’a karşı kaybettiği savaşın ardından Ermenistan’da halk sokaklara dökülmüş ve hükümetin istifa etmesini istemişti. Fakat Paşinyan hükümetinin, kendisine darbe girişiminde bulunduğunu belirttiği Genelkurmay Başkanını görevden almaya çalışması ülkedeki siyasi krizi daha da derinleşti. Her geçen siyasi çatışmalar artarken, hükümet erken seçimlere gitme kararı aldı.

Dağlık Karabağ savaşını kaybeden Ermenistan’da başlayan siyasi kriz henüz sonlamış değil. Öte yandan siyasilerin arasındaki anlaşmazlık halkı farklı kutuplara bölmüş durumda. Ülkenin siyasi, ekonomik ve toplumsal krizinin farkına varan Başbakan Nikol Paşinyan, erken seçimlere gitme kararı aldı.

DAĞLIK KARABAĞ SAVAŞININ KAYBEDİLMESİ ÜLKEYİ DAĞITTI

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’a karşı savaşı kaybeden Ermenistan’da ülke iç savaş noktasına geldi. Rusya’nın müdahalesi ile savaş sona ererken, Azerbaycan’daki sevinç dalgasının aksine Ermenistan’da sokaklara matem, hayal kırıklığı ve kızgınlık hakim. Kadife devrim ile iktidara gelen Nikol Paşinyan’ı suçlu bulan halk, meclisi bastı ve hükümetin istifa etmesini istedi. Hükümet istifa etmezken, Paşinyan’ın taraftarları da sokaklara çıktı. Halk bölünürken, Genelkurmay Başkanı Gasparyan ve üst düzey komutanlar, 25 Şubat’ta Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiriye imza attı ve hükümete muhtıra verdi. Paşinyan muhtıranın kendisine yönelik “darbe girişimi” olarak nitelerken, Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu.

Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanını görevden alma kararı Cumhurbaşkanlığı’ndan dönerken, Yargıtay da görevden alma kararını bozdu. Ülke Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı ve Başbakan arasındaki çatışmanın arasında kalırken, Paşinyan’dan erken seçim kararı geldi.

ERMENİSTAN ERKEN SEÇİME GİDİYOR

Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, parlamentodaki muhalif partiler ile (Müreffeh Ermenistan ve Aydınlık Ermenistan) yaptığı görüşmeler sonucunda, ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkmanın en iyi yolunun erken seçimlere gitmek olduğunu açıkladı. Paşinyan erken seçim tarihini 20 Haziran olarak belirlediklerini ifade ederken, Aydınlık Ermenistan Partisi söz konusu tarihin kendileri açısından uygun olduğunu belirtti.

Ülke genelindeki siyasi gerilim, Dağlık Karabağ savaşının Azerbaycan’a karşı kaybedilmesinin ardından başladı. Ordu Paşinyan’a karşı muhtıra verdi ve akabinde Paşinyan, Genel Kurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden alma kararını Cumhurbaşkanlığına gönderdi. Fakat Cumhurbaşkanı Armen Sarksyan kararı veto etti.

ERMENİSTAN’DAKİ SİYASİ PARTİLER

Erken seçimlere gitme kararı alınan Ermenistan’da seçimlerin tarihi 20 Haziran olarak belirlendi. Ülkedeki siyasi kriz göz önüne alınırsa, seçimlerin çekişmeli ve karışık geçeceği söylenebilir. Peki şu anda Ermenistan meclisinde koltuk dağılımı nasıl? Ermenistan meclisinde kaç parti var?  

'Kadife devrim' ile iktidara gelen Paşinyan, Başbakanlığa yürüyüşünde binlerce vatandaşı yanına  almayı başardı. Bu süreçte Ermenistan’da 2018 yılında yapılan seçimlerde Paşinyan’ın partisi Sivil Sözleşme ile Refah Partisi arasında sağlanan ittifak oyların yüzde 70,4’ünü aldı.

Benim Adım İttifakı mecliste 83 koltuk alarak hükümeti kurdu. Muhalefet  tarafı ise ülkenin en zenginlerinden biri olan Gagik Tsarukyan liderliğindeki Müreffeh Ermenistan (24), Avukat Edmon Marukyan’ın liderliğindeki Aydınlık Ermenistan (17) partileri ve Hizipsizler (8) milletvekili  çıkarabildi.

Dağlık Karabağ savaşının kaybedilmesinden ötürü halkın desteğinin büyük oranda kaybeden Paşinyan’ın  seçimleri kazanmasına olanak verilmiyor. Zira önceden Dağlık Karabağ’da yaşayan fakat savaşın kaybedilmesi ile bölgeyi terk eden, savaşta yakınlarını kaybedenler Paşinyan’a öfke duyuyor. Ayrıca savaşın bir sonucu olarak ülkede ekonomik krizin baş göstermesi de halkın Paşinyan’a olan desteğini azaltacak. Dolayısıyla Paşinyan’ın seçimleri kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor.