Çin, Kafkasya’da yeni ülke kurma peşinde

Dağlık Karabağ'da Azeri ordusu ile Ermeni milisler arasındaki yoğun çatışmalar giderek büyürken Çin, Azerbaycan ve Ermenistan’a diyalog kurma çağrısında bulundu. Soğuk Savaş döneminden sonra Çin ve Ermenistan ilişkileri ne şekilde ilerledi? Çin kimin yanında? Sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmaya yönelik, "Tüm tarafların soğukkanlı ve itidalli davranarak durumu daha gergin hale getirecek adımlar atmaktan kaçınmalarını, anlaşmazlık ve çatışmaları siyasi diyalog yoluyla çözmelerini temenni ediyoruz" dedi. 

110

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün dediklerinin üzerine akıllara pandemi döneminde Çin tarafından Ermenistan’a yapılan yardım kolilerinde Dostluğumuz Ararat Dağından (Ağrı dağı) daha yüksek ve Yangtze nehrinden daha uzun olsun mesajı geldi. Mesajın açıklanmasını isteyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin Büyükelçisi Ermenistan’a gönderdikleri yardımların bir yerel yönetim tarafından hazırlandığını ve bir özel şirket tarafından Erivan’a ulaştırıldığını, söz konusu yerel yönetim tarafından paketlerin üzerine sadece Çince ifadeler yazıldığını ve bunlarda Ağrı Dağı’ndan bahsedilmediğini, Ağrı Dağı’na atıf yapan İngilizce ifadelerin ise sonradan eklendiğinin anlaşıldığını bildirmiştir diyerek Çin’in Türkiye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ifade etmiştir." Dedi.

210

Ermenistan’ın bulunduğu Kafkasya bölgesi bölgesel ve küresel güçler açısından jeopolitik yapıya sahip önemli bir bölgedir. Çin günümüzde sadece Ermenistan için değil Güney Kafkasya’daki diğer devletler tarafından da oldukça önemli bir yatırımcı olarak görülmektedir. Bölgenin uzmanlarına göre Kafkasya’ya yönelik politikalarında Ermenistan’ın ayrı bir önemi olduğunu söylemek mümkün olarak değerlendirilmektedir.

ÇİN ERMENİSTAN’I EKONOMİK ÇIKMAZDAN KURTARACAK MI?

Ermenistan gibi ciddi ekonomik çıkmazda olan ülkeler alternatif arayışlar içine girmiş Çin gibi ülkelere yakınlaşma göstermiştir. Ermeni uzmanlara göre Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in, günümüzde Avrupa'nın başlıca dış politikası ve ticaret inisiyatifinin Antik İpek Yolu'nu hatırlattığı ve Ermeni tüccarların da tarihte hem Batı hem de Kanton ve Hint Okyanusu üzerinden Çin-Batı ticareti tarihinde önemli bir rol oynadıklarına dikkat çekilmektedir.

410