Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ için şartını açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak görmek için şartını açıkladı. Ermenistan Başbakanı, bölgede Ermeni nüfusunun güvenliğinin garanti edilmesi şartını koştu.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıma koşulunu açıkladı.

Ermenistan Başbakanı, Ermeni nüfusun güvenliği garanti edilmesi şartıyla Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıyabileceklerini bildirdi.

Rus TASS haber ajansının aktardığına göre, Nikol Paşinyan, "Bakü yönetiminin bölgedeki Ermeni nüfusunun güvenliği konusunda garantiler verilmesi halinde Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak tanımaya hazır olduklarını" belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise konu hakkında yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması meselesini görüştüklerini belirterek, "Taraflar bu anlaşma üzerinde çalışmaya başladı ve başka ara bulucu ülkelerin katılımıyla da bu anlaşma istişare ediliyor. Ermenistan ve Azerbaycan bakanları Washington'a gitti. İki ülkenin liderleri de bir hafta önce Brüksel'e gitti. Elbette, barış anlaşması üzerindeki çalışmalar ana esastır" şeklinde konuştu.

Lavrov, "Ancak ortaklarımız, sınırların belirlenmesi, ulaşım ve ekonomi bağlantıları üzerindeki engellerin kaldırılması, Karabağ ve Ermenistan-Azerbaycan sınırında güvenlik durumunun iyileştirilmesi ile ilgili sorunlar çözülmeden barış anlaşmasının belirli yönlerinde hareket edilmesinin zor olduğunu bugün teyit etti" dedi.