Azerbaycan - Ermenistan askeri güç karşılaştırması

Ermenistan 27 Eylül saat 06.00 sıralarında provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı. Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Azerbaycan "Ermenistan'ın sınırdaki muharebe faaliyetlerini sonlandırmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için karşı saldırıya geçti. İki ülkenin ordu karşılaştırmasını sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

AZERBAYCAN VE ERMENİSTANDA SAVAŞ DURUMU İLAN EDİLDİ!

Azerbaycan Milli Meclisi, ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde "savaş hali" ilan edilmesi kararı aldı. Milli Meclis, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde "savaş hali" ilan edilmesi yönündeki kararını onayladı. Ermenistan hükümeti, Dağlık Karabağ'daki vaziyet nedeniyle ülkede "savaş durumu" ve "genel mobilizasyon" ilan etti.

110

AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ASKERİ BİLGİLERİ

Azerbaycan’ın askeri bütçesi 3 milyar dolar seviyelerindeyken bu rakam Ermenistan için beş yüz milyon dolar civarlarında seyretmekte. Gayri safi yurt içi hasıla Azerbaycan’da %5,4 iken Ermenistan’da %4,7. 67 bin aktif personeli bulunan Azerbaycan ordusunun yedekte 300 bin askeri bulunurken bu rakam Ermenistan’da aktif 45 bin asker yedekte ise 210 bin olduğu bilinmektedir. Askerlik yaşına ulaşan nüfusta 120 bin olan Azerbaycan, Ermenistan’da ise 45 bin askerlik yaşına ulaşan nüfustan daha avantajlı olduğu görülmektedir.

210

Kara kuvvetleri alanında ise, Azerbaycan’ın 665 Ermenistan’ın 529 tankı, 1637 zırhlı araca sahip olan Azerbaycan iken 1000 zırhlı araçta Ermenistan’ın envanterinde bulunmaktadır. 740 topçu sistemi Azerbaycan 293 Ermenistan, kendinden tahrikli topçu sistemi 237 Azerbaycan’ın 38 adet ise Ermenistan’ın çok namlulu roket atar 196 adet Azerbaycan’ın 105 adet Ermenistan’ın olduğu askeri kayıtlarca bilinmektedir.

HAVADAKİ ÜSTÜNLÜK AZERBAYCAN’DA

Türk yapımı SİHA’larla hava gücünü güç katmayı planlayan Azerbaycan’ın toplamda 127 uçağı, Ermenistan’ın 65, Azerbaycan’ın çok fonksiyonlu uçağı 13 ve 5 adet savaş uçağı bulunurken Ermenistan’da bu rakam 0 olarak kayıtlarda yer almaktadır. Azerbaycan’da savaş helikopteri 85 Ermenistan’da ise 42 adet bulunmaktadır. Ermenistan’ın 13 adet bombardıman uçağı bulunurken bu rakam Azerbaycan için 11 adettir.

410