Ermeni istihbarat başkanı İHA ile vuruldu

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Tümgeneral Arakel Martikyan’ın öldürüldüğü açıklanırken Ermenistan Silahlı Kuvvetleri tarafından Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri hedeflerine ateşlenen üç adet Tochka-U (OTR-21) Taktik Balistik Füze (TBM) Sistemi’nin, üçü de patlamadı…

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Tümgeneral Arakel Martikyan’ın, 28 Eylül 2020 tarihinde öldürüldüğü açıklandı. Azeri Defence sitesi tarafından bildirildiğine göre Tümgeneral Martikyan, cephe hattının çok gerisinde, Azerbaycan Ordusu tarafından işletilen İsrail yapımı Harop kamikaze insansız hava aracı tarafından vuruldu. Tümgeneral Martikyan ile birlikte olan iki yüksek rütbeli subayın da öldüğü açıklandı.

Tümgeneral Arakel Martikyan’ın, Azerbaycan Ordusunun hava saldırıları sonucunda öldüğü belirtildi. Azeri Defence sitesi, daha önce Azerbaycan ordusunun Tovuz istikametinde şehit edilen General Polad Hashimov’un intikamının alındığını belirtti. 

 Azerbaycan Ordusu’nun, 29-30 Eylül 2020 tarihlerinde, İsrail yapımı Harop kamikaze İHA’larla, Ermenistan’a ait çok sayıda askeri teçhizatı ve insan gücünü imha ettiği aktarıldı. Ermeni medyası, Martikyan’ın hava saldırılarında öldürüldüğünü doğruladı. 

Ayrıca, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri hedeflerine ateşlenen üç adet Tochka-U (OTR-21) Taktik Balistik Füze (TBM) Sistemi’nin, üçü de patlamadı.

Konuyla ilgili olarak Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, yüksek hassasiyetli Tochka-U (OTR-21) Taktik Balistik Füze kullandı. Üç füze ateşlendi, üçü de patlamadı.” ifadelerine yer verildi. Ermenistan tarafından ateşlenen balistik füzelerin patlamamaları, sosyal medyada da alay konusu oldu.