Kulislerde 'erken seçim' hareketliliği

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele etkin bir biçimde devam ederken, Ankara kulislerinde 'erken seçim' hareketliliği yaşandı. Partilerin yöneticileri arasında bu konuda herhangi bir açıklama yapılmazken, özellikle CHP'ye yakın yayın organlarında sürekli olarak erken seçim propagandası yapması dikkatlerden kaçmadı. Yaz aylarında erken seçim olacak mı? Covid-19 sonrası erken seçim mi olacak?

Türkiye'de 2002 yılında ve 2018 yılında yapılan erken seçimler hem Türkiye'de hem de dünyada geniş yankı bulmuştu. 

Bugünlerde birçok medya organında yeniden dillendirilmeye başlanan 'erken seçim' iddialarına yanıt ise, Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'den geldi. İddiaları gündemine taşıyan Selvi, Ankara'da yaşananları da şu sözlerle aktardı:

"Muhalefette demeyeceğim çünkü İYİ Parti farklı düşünüyor ama CHP’nin bir kanadında iktidarın erken seçime gideceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Koronavirüsle mücadele sürecinde puan toplayan Erdoğan’ın bunu siyasi kazanıma dönüştürmek için erken seçim kararı alacağını savunuyorlar. İYİ Parti o görüşte değil. Erken seçim olmayacağını ve Erdoğan’ın süresini tamamlayacağını düşünüyorlar. Kılıçdaroğlu da erken seçimi olası görmüyor. Ama CHP’ye yakın medya ve partinin ileri gelenlerinin bir kısmı bu yıl erken seçime gidileceği konusunda iddialılar.

Erken seçime gidilecekse bu kararı iktidarın alması gerekiyor. Peki AK Parti’de o yönde bir çalışma var mı? Tek kelime ile yanıt vereyim, yok. AK Parti’de kimle konuşsam erken seçim diye bir gündemimiz yok diyorlar. Ama yine de şeytanın avukatlığını yapıp sormaya devam ediyorum. Bakanlar Kurulu’nda ve MYK toplantısında erken seçim konuşuldu mu? Hayır, yok. Ne Bakanlar Kurulu’nda ne MYK’da gündem dahi olmamış. Bakanlar ve parti yöneticileri Erdoğan’a sorma ihtiyacı hissetmemişler, Cumhurbaşkanı’nın ağzından erken seçim diye bir kelime çıkmamış. Koronavirüs sonrası normalleşme süreci ve ekonomi konuşuluyormuş.

İKİ KRİTİK NOKTA

Erken seçimi tartışırken iki noktayı göz ardı etmemek lazım.

1- Erdoğan erken seçime giderse yeni sistem gereği daha 2023 yılına kadar yapacağı Cumhurbaşkanlığının ilk dönemi de burada sona erer. Daha üç yılı varken Erdoğan neden erken seçime gitsin?

2- Şimdiye kadar Türkiye’yi erken seçime MHP Lideri Devlet Bahçeli götürdü. Bir anlamda erken seçimin anahtarı Bahçeli’nin elinde. 3 Kasım 2002 seçimlerine ve 24 Haziran 2018 seçimlerine Bahçeli’nin çağrısı üzerine gittik. O nedenle erken seçim denildi mi önce Bahçeli’ye bakmak gerekiyor. Bahçeli de “Herkes hesabını 2023’e göre yapsın” dedi. O zaman erken seçim konusuna bir nokta koymak gerekiyor.