ABD, Eritre Genelkurmay Başkanı'nı kara listeye aldı

Etiyopya'nın Tigray Bölgesi'nde hükümet ile isyancılar arasındaki çatışmalarda görevlendirilen Eritre askerlerinin bölgedeki kadınlara zorla alıkoyup cinsel istismarda bulunması ve kız çocuklarını kaçırmasının ardından ABD harekete geçti.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarının basına yansımasının ardından tüm dünya Tigray Bölgesi'ne odaklanmıştı.

‘I Don’t Know If They Realized I Was A Person’: Rape and Other Sexual Violence in the Conflict in Tigray, Ethiopia, isimli raporda yer alan verilerde, Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri mensupları tarafından kadınların ve kız çocuklarının nasıl cinsel şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmıştı. 

Cinsel istismara uğrayan kadınlar Eritre Savunma Gücü (EDF), Amhara Bölgesel Polis Özel Gücü (ASF) ve Amhara milis grubu Fano'nun bölgede uyguladıkları sistemli şiddeti açık açık anlatmıştı. 

Askerler ve milisler, Tigrayan kadınları ve kızlarını, genellikle etnik hakaretler ve ölüm tehditleri kullanarak tecavüz, toplu tecavüz, cinsel kölelik, cinsel sakatlama ve diğer işkence biçimlerine maruz bıraktı.

Söz konusu raporun basına da yansımasının ardından ABD, Eritre Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Filipos Woldeyohannes'i kara listeye aldı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, katliamlar , yaygın cinsel saldırı ve kasıtlı olarak sokaklarda sivillere ateş etmek gibi korkunç eylemlerde bulunmakla suçlanan askerlere liderlik etmekle suçlanıyor.

Açıklamada, Etiyopya'nın Tigray Bölgesi'nden Eritre askerlerinin kalıcı olarak çekilmesi çağrısı yapıldı.