Erhan Usta kimdir? Erhan Usta MHP'den neden ihraç edildi? Erhan Usta DEVA partisinde yer alacak mı?

MHP Samsun milletvekili ve partinin sevilen isimlerinden Erhan Usta, İYİ Parti'nin 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' teklifine destek verdiği için partide yürütülen disiplin soruşturmasının ardından ihraç edilmişti. O günden itibaren adı eki AK Parti milletvekili Ali Babacan ile anılan Erhan Usta, bugün kurulan DEVA partisi listesinde yer aldı mı? Erhan Usta'nın siyasi çalışmaları nedir? Usta, MHP'den neden ihraç edildi? Erhan Usta, yaptığı açıklamasında partide yer alamayacağını söyledi.

17 Temmuz 1966’da Samsun’un Havza ilçesinde doğan Erhan Usta, ilk ve ortaöğretimini Havza’da tamamlamıştır.
 
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu olan Usta, ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi almıştır.
 
Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışması devam eden Erhan Usta, Devlet Planlama Teşkilatı (Kalkınma Bakanlığı)'nda Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır.
 
İstanbul Finans Merkezi Koordinatör Yardımcılığının yanı sıra 10 yıl süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri; görevi gereği finans, vergi, muhasebe, sağlık, ilaç gibi alanlarda birçok kurul, komisyon ve konseyde başkan ve üye olarak çalıştı. Son 10 yılda, kalkınma planı, orta vadeli programlar ve makro ekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu yürüten Erhan Usta, Haziran 2015 (25. Dönem) ve Kasım 2015 (26. Dönem) Türkiye genel seçimleri'nde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Samsun milletvekili seçilmiştir. Usta milletvekili seçildikten sonra MHP’de Oktay Vural’ın yerine MHP Grup Başkanvekili olmuştur.
 
MHP Grup Başkanvekili olduğu dönemde İYİ Parti tarafından Meclis’e sunulan ve CHP, HDP, MHP oylarıyla kabul edilen, 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' teklifinin Meclis gündemine alınması teklifine destek veren Erhan Usta, görevden alınmış ve hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır.
 
Erhan Usta hakkında yürütülen disiplin çalışmasının ardından, “MHP Tüzüğünün ilgili maddeleri uyarınca parti üyeliğinden 'kesin çıkarma' cezası” ile MHP’den ihraç edilmiştir.
 
Adı Ali Babacan ile anılmaya başlanan Erhan Usta, bugün kurulan DEVA partisi kadrosunda yer alacağı iddilarını yanıtladı. Usta, teklif aldığını belirterek, “Parti programındaki bir kısım görüş ayrılıklarımızdan dolayı bu teklifi kabul edemeyeceğimi ifade ettim” dedi.