Türkiye'nin İdlib'deki B planı: Barış

Çatışmasızlık bölgesi İdlib’de türk askerine yönelik Esad rejimi tarafından yapılan iki saldırının ardından bugünkü basın toplantısında Türkiye’nin duruşunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, rejimin TSK’nın İdlib’deki kontrol noktalarının ötesine geri çekilmediği takdirde vurulacağını açıkladı. Bölgeye sevkiyat devam ederken Türkiye’nin B planının hazır olduğu vurgulandı. Peki Türkiye’nin B planı ne?

Bugün düzenlediği parti grup toplantısında İdlib’de yaşanan son gelişmelere dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mevcut duruma seyirci kalmayacağını belirtti.

Verilen sözlere riayet edilmesini beklediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şubat ayı sonuna kadar rejimi Soçi Muhtırası sınırları dışına, yani gözlem noktalarımızın gerisine çıkartmakta kararlıyız. Bunun için karada ve havada her ne gerekiyorsa çekinmeden, tereddüt etmeden, hiçbir oyalamaya meydan vermeden bunu yapacağız. İdlib'deki askeri gücümüzü ciddi oranda tahkim ettik. İdlib'de sivil yerleşim yerlerini vuran hava araçları, artık eskisi gibi rahat hareket edemeyeceklerdir. Geldiğimiz noktada artık kimsenin taşkınlığına, bağnazlığına, satılmışlığına, provakasyonlarına göz yumacak değiliz. Karada rejim güçlerini belirlediğimiz sınırların ötesine kadar kovalayacağız. Bu süreçte gözlem noktalarındaki askerlerimize en küçük zarar gelmesi halinde bugünden itibaren İdlib ile Soçi Muhtırası sınırları ile bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum. Mehmetçiklerin kanının döküldüğü bir yerde, kendini ne kadar büyük görürse görsün, hiç kimsenin güvende olamayacağını da açıkça söylüyorum” açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalrının satır araları şehitlerin intikamının alınması için bölgedeki yabancı güçlerin de nasibini alacağını anlatıyor. 

TÜRKİYE’NİN B PLANI: BARIŞ

Türkiye’nin bölgedeki varlığının temelinde göçü ve yaşanan insanlık dramını önlemek bulunuyor. Bu amaçla Ankara, birçok kez uluslararası camiaya güvenli bölge oluşturulması çağrısı yaptı. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı operasyonları ile bunu kısmen kendi kontrolünde yapmayı başaran Türkiye, İdlib için de aynı senaryoyu uygulayacak.

Esad rejiminin gerçekleştirmiş olduğu saldırı sonrası İdlib’e yapılan yoğun askeri yığınak, sadece rejim unsurlarının süpürülmesi için değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü grup toplantısında ifade ettiği üzere, içerideki radikal grupların temizlenmesi noktasında da etkin görev alacak. Böylelikle bölgeye yerleşecek olan Türkiye, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı operasyonlarıyla sağladığı güvenli bölgenin bir benzerini İdlib’de sağlayacak. Hem masum sivillerin can güvenliği sağlanacak hem Türkiye’ye gelecek yeni göç dalgasının önüne geçilecek hem de Türkiye’nin sınır güvenliğinin korunması için parçalı bölgelerin büyük kısmı birleştirilerek bölgenin kontrolü tamamiyle Türkiye’de olurken rejimin gerçekleştirmiş olduğu menfur saldırılar, İdlib'in tamamiyle veya bir kısmı Türkiye'nin kontrolünde kalmasıyla sonuçlanacak.