Erdoğan'dan Babacan ile Davutoğlu’na farklı imtiyazlar

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın yeni parti kuracağı haberleri sonrası AKP'de bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler tartışılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir yandan partiden kopuşları önlemeye ve parti içindeki kan kaybını durdurmaya çalışırken, AK Parti karşıtlarına karşı sert adımlar atıyor.

Davutoğlu’na ihraç talebi

2002 Kasım ayından beri iktidarda olan Adalet Kalkınma Partisi (AKP)’nin 18’inci yaşını kutladığı şu günlerde, partinin ikinci genel başkanı ilk seçilmiş başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun Sakarya'da yaptığı konuşma siyaseti oldukça ısıtmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sinyali Konya’dan vermişti. Ankara’ya döndüğünde yaptığı ilk iş Davutoğlu hakkında ihraç sürecini başlatmak oldu. AK Parti’de ilk kez bir dönem Genel Başkanlığını ve Başbakanlığını yapan bir isim için ihraç talebinde bulunuldu. Bu karar Erdoğan’ın kurulacak yeni partilerle mücadele konusunda ne kadar kararlı olduğunu ortaya koyuyordu.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın yeni parti kuracağı haberleri sonrası AKP'de bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler tartışılıyor. Babacan’ın AKP’den istifası ve Davutoğlu’nun da partiden ihracının istenmesinin ardından AKP içinde yeni ihraç ve istifaların olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan Davutoğlu’nun yolsuzluk ve terörle mücadele konusunda AK Parti yönetimini sordulayan sert açıklamalarının ardından partide kalmayı ne kadar sürdüreceği bilinmiyor. Çok yakın zamanda Davutoğlu’nun istifasını iletmesi bekleniyor.

Babacan ile Davutoğlu'na farklı imtiyazlar

Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu, AK Parti'den ayrılıp yeni parti kurmak için harekete geçen iki isim. Buna karşın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Babacan ile Davutoğlu'na yönelik tavrı arasında büyük farklar olduğu konuşuluyor. Erdoğan, Babacan ve ekibini doğrudan hedef almazken “manifesto” üzerinden Davutoğlu'nu eleştiriyor. Erdoğan Babacan'ı partiden ihraç etmek bir yana, kendisiyle bizzat görüşerek yanında tutmaya çalışırken, Davutoğlu ile birlikte hareket eden isimler için ihraç kartını ortaya koymaktan çekinmiyor. Diğer taraftan Erdoğan, Babacan'ın adeta siyasi danışmanlığını yapan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de doğrudan polemiğe girmiyor.

Bunun nedeni olarak ise Davutoğlu'nun, AK Parti'nin fabrika ayarlarından uzaklaştığı iddia edilen yıllarda Genel Başkanlık ve Başbakanlık yapması, AK Parti tabanında hepimiz buradaydık tepkisine neden oluyor. Bu nedenle Davutoğlu'nun AK Parti tabanından pay kapacak yeni bir parti kurmasının zor olacağı yorumu yapılıyor. Bu yorumu yapanlar, Davutoğlu'nun yeni bir parti kurmak yerine Babacan'ın kurması beklenen partiyle ya da Milli Görüş'ün mirasçısı Saadet Partisi'yle yoluna devam edeceğini de söylüyor. Buna karşın Abdullah Gül ile Ali Babacan'ın birlikte hareket ettiği isimler, eleştirilerini AK Parti içindeyken dile getirdiklerini, eleştirdikleri konularda adım atılmaması üzerine partiden fiilen uzaklaştıklarını ya da dışlandıklarını, bu nedenle de yollarını ayırmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar.

Babacan AK Parti’ye rakip olabilir mi?

Belli ki AK Parti kurmayları, Davutoğlu için başvurulan ihraç yönteminin Babacan ve diğerleri için de uygulanmasını parti tabanına izah etmekte zorlanacaklarına inanıyorlar. Şayet Babacan ve ekibi ihraç edilirse, parti tabanında tepki istifaları olacağı da yapılan yorumlar arasında yer alıyor. AK Parti'de yaşanan tartışmalara ve yapılan yorumlara bakılırsa, Babacan'ın Kasım ayında kuracağı partinin, fazla hafife alınmayacak bir parti olacağını söyleyebiliriz.