Uşakov duyurdu: "Erdoğan ve Putin 'tahıl krizi'ni görüşecek"

Rusya Devlet Başkanı Putin'in tahıl çıkışına Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan destek gelmişti. Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Uşakov, Putin ve Erdoğan'ın Semerkand'da tahıl krizini görüşeceğini duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından tüm dünyada 'açlık' tehdidini doğuran ülkedeki tahılın çıkarılması krizi Türkiye'nin arabuluculuğu ile çözülmüştü. 

Tahılın Karadeniz üzerinden çıkarılmasının ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zengin ülkelerin durumdan faydalandığını işaret ederek, "Biz ve en yoksul ülkeler kandırıldık" ifadelerini kullanmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini duyurmuştu. 

Putin'in açıklamalarına, Hırvatistan ziyareti sırasında yanıt veren Erdoğan, "Putin haklı, tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor" demişti. 

GÖRÜŞME SEMERKAND'DA YAPILACAK

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Semerkand'daki Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da yapılan tahıl anlaşmasına ilişkin görüşme gerçekleştireceğini duyurdu. 

Uşakov açıklamasında, "Telefonla da dahil olmak üzere karşılıklı olarak diyalog devam ediyor. Erdoğan ve Putin görüşmesinde çok sayıda konu ele alınacak. Şu anda müzakereler için birçok konu var, bunlardan biri Türkiye'nin tahıl anlaşmasının imzalanmasında oynadığı pozitif rol. Görüşmede, 5 Temmuz'da Soçi'de varılan mutabakatların da sonuçları da ele alınacak" ifadelerini kullandı.