Erdoğan ve Putin 5 Mart’ta Moskova’da bir araya gelecek! Görüşmeden ne gibi sonuçlar çıkabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 Mart Perşembe günü Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus lider Putin ile İdlib’de yaşanan gerilimi azaltmak için görüşecek. Gerçekleşecek olan bu buluşmadan ne gibi sonuçlar elde edilebilir?

İdlib’de 36 Türk askerinin şehit olduğu hain saldırının arından Türkiye tüm resim unsurlarını ateş altına aldı. Bahar Kalkanı operasyonunu başlattığını açıklayan Ankara rejimin Soçi sınırlarına çekilmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da heyette yer alması bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre bu 3 ismin bir gün önceden Moskova'ya gideceği ve Rusya'nın İdlib konusunda Türkiye'den yeni bir harita istediği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile geçtiğimiz gün telefonda bir görüşme yapmıştı. 

Milletvekilleriyle bir araya gelen Erdoğan, Putin ile gerçekleştirilen telefon görüşmesinin detayları ile ilgili, “Sayın Putin’e de söyledim. Sizin orada ne işiniz var. Üs kuracaksanız üssü yine kurun. Ama şu anda siz bizim önümüzden çekilin, rejimle baş başa bırakın. Biz gereğini yaparız. E tabi ona da 'biz çekildik' diyemiyorlar. Menfaatleri nedir? İnanın bunu çözebilmiş değiliz. İki üç tane üs ise e kurun. Bununla bizim bir derdimiz yok.” ifadelerini kullanmıştı

PUTİN VE AKAR’DAN AÇIKLAMALAR

Milli Savunma Bakanı Akar, "Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi bir düşüncemizin olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bizim tek isteğimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir" dedi.

Rus lider Putin ise Tass Haber Ajansı’na verdiği röportajda "Rusya'nın kimseyle savaşa girmeye niyeti yok, kimsenin aklına da savaş fikrinin gelmemesi için elimizden geleni yapıyoruz" açıklamasında bulundu.

MOSKOVA’DAKİ GÖRÜŞMEDEN NELER ELDE EDİLEBİLİR?

Rusya’nın başkenti Moskova’da 5 Mart’ta gerçekleşecek zirve öncesinde saha oldukça hareketli. TSK’nın desteğiyle Serakib’e operasyon düzenleyen muhalifler bölgeyi geri aldı. Psikolojik olarak üstünlüğü kaybeden İran ve Rusya destekli Esad rejimi, TSK unsurlarına hava saldırısı düzenledi ve 36 asker şehit oldu. Bu saldırının ardından bütün rejim unsurlarının açık hedef olduğu ve vurulacağının açıklanmasının ardından rejime ait silah fabrikaları, hava alanları, hava savunma sistemleri ve yüzlerce tank vuruldu. Serakib’in ardından İdlib’in güneyindeki kaybedilmiş köyleri geri alan ılımlı muhalifler ilerleyişini sürdürüyor.

Ay sonuna kadar rejimin Soçi sınırlarına çekilmezse operasyon başlatacığını aktaran Ankara, 1 Mart Pazar günü ‘Bahar Kalkanı’ operasyonu başlattığını duyurdu. Milli Savunma Bakanı Akar operasyonun nihai amacının rejimin katliamına son vererek göçün ve aşırıcılığın engellenmesi, kalıcı ateşkesin ve istikrarın sağlanması olduğunu söyledi. Rus kanadı ise muhaliflerin teröristlerden ayrıştırılmasını, karayollarının güvenliğini ve hava üslerine yapılan saldırıların önlenmesini talep etti.

Bu gelişmeler ışığında her iki tarafın Soçi mutabakatına yaptığı atıf dikkate alındığında Rusya’yı zor iki seçenek bekliyor. Bunlardan ilki, rejimin Soçi mutabakatı sınırlarına geri çekilmesi, bunu kabul etmemesi durumunda Türkiye’nin çekilmeyi zor kullanarak kendisinin sağlayacağı taahhüdü var ve Ankara’nın böyle bir durumda Soçi sınırlarını aşması kuvvetle muhtemel. Bununla birlikte rejimin vereceği askeri kayıp da hesap edilmeli. Her iki ihtimalde de geri adım atmak zorunda kalacak olan Rusya için Esad’ı bu konuda ikna edip edemeyeceği merak konusu. İkna edememesi durumunda çok ağır bir darbe olacak olan rejimin zaiyat vererek çekilmesi söz konusu olacak. Bu gelişmelerin yaşanması halinde Esad’ın Rusya ve İran’a karşı güven kaybı ve ABD ile diyalog kurma çabaları olağan hadiseler olarak görülebilir.

Erdoğan ve Putin’in Moskova’da gerçekleşmesi ve 2 gün sürmesi beklenen görüşmeden tamamiyle ateşkes çıkması beklenmezken Soçi mutabakatına olan vurgunun sürmesi bekleniyor. Konula ilgili olarak Ankara’da ikinci tur görüşmelerin olması da ihtimal dahilinde. Perşembe günü Moskova’da sahaya da yansıyacak rejimin Soçi mutabakatı sınırlarına çekilmesini öngören olası bir mutabakatın şimdilik sürpriz bir ihtimal olarak gözüküyor.