Erdoğan Rusya'da

Suriye ve güvenli bölge meselelerini görüşmek için Rusya’da olan Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte MAKS-2019 Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışına katıldı. Fuar açılışında konuşan Erdoğan, konuşmanın ardından mevkidaşı ile birlikte 5. nesil savaş uçağı Su-57’yi inceledi.

Pentagon’un Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasından sonra Ankara, F-35’lerin alternatifsiz olmadığını ifade etmişti. Rusya kanadından da “Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırız!” tonunda açıklamalar gelmişti. Halihazırda sevkiyatı süren S-400’lerin dışında Türkiye’nin Su-57 alıp almayacağı şu an için muallaklığını koruyor.

Günübirlik ziyaret için Moskova'ya giden Erdoğan, Rusya ziyaretine MAKS-2019'un açılış töreniyle başladı. Açılış töreninde konuşan liderler, ardından Rus pilotlar tarafından düzenlenen hava gösterisini izledi.

Gösteride 4 Su-57 uçağı, Su-34 ve Su-35 uçakları ile Yak-152, MiG-35, SSJ-100 uçakları havada hünerlerini sergiledi.

Daha sonra fuardaki stantları birlikte gezen Putin ve Erdoğan, ABD'yle yaşanan F-35 krizi nedeniyle Türkiye'nin gündemine gelen Su-57 uçağını inceleyerek uzmanlardan uçak hakkında bilgi aldı.

Putin ve Erdoğan, fuarda Su-35 avcı uçağı, Ka-62 helikopterini ve Mi-38 helikopterini de inceledi.

Liderler Be-200 amfibik uçağının yanına da giderken Putin, Erdoğan'a uçağın özelliklerini bizzat anlattı. Daha sonra liderler, Rus yolcu uçağı MS-21-300'ün içine girerek uçağın kokpitini ve salonunu gezdi.