Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'da Reisi ile bir araya geldi

Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye operasyonuna vurgu yaparak "Terörle mücadelemiz büyük bir önem arz ediyor. PKK, PYD,YPG, FETÖ terör örgütleri, her iki ülkenin de ciddi anlamda baş belasıdır" ifadelerini kullandı. Erdoğan Tahran'da, Rusya Devlet Başkanı Putin'in de katılımıyla gerçekleşecek üçlü zirveye katılacak ve Putin ile ikili bir görüşme de yapacak.

Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi törenle karşılandı. Resmi törenin ardından ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'le 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan ardından Reisi ile birlikte kameraların karşısına geçti.

Yaklaşık 1 saat 30 dakika süren ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından  düzenlenen ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında birden fazla alanda iş birliği anlaşması imzalandı. 

İlk sözü alan İran Cumhurbaşkanı Reisi, hem güvenlik, hem ekonomik hem de enerji alanında kritik mesajlar vererek, "Yaptığımız görüşmelerde ve toplantılarda iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkiler başta olmak üzere pek çok konuda başlığı ele aldık. 30 milyar dolarlık bir rakam belirledik, ve bu mevcut ticaret hacminin 3 katına çıkacağı anlamına geliyor. İki ülkenin sanayi siteler kurması, bugün üzerinde anlaştığımız konulardan birisi. İki ülke de bilgi ve teknoloji parkları kurulması ve bu alanda şirketlerin kurulması müzakerelerimizin konularından biri olmuştur. İki ülke arasında doğalgaz ihracatı ile ilgili bulunan 25 yıllık anlaşmanın süresinin uzatılması konusunda anlaştık" dedi. 

Reisi ayrıca, "Güvenlik alanındaki iş birliği çok önemli konulardan birisi, iki bölgenin güvenliği ve sınır bölgelerinin güvenliği ele aldığımız konulardan birisi oldu. Terörizmle, organize suçlarla mücadele görüşüldü. Terör örgütlerinin farklı isimleri olabilir, ama her kim halklarımızın, sınırlarımızın güvenliğini tehlikeye atıyorsa onlarla mücadele etmeliyiz. Batı'da uygulanan ikili standartlar var, terörizmle her başlık altında mücadele edilmeli. Özellikle her iki tarafta Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasını vurgulamıştır. İki ülke arasındaki ilişkiler, uluslararası işbirliği ile sonuçlanabilir. Bu da uluslararası güvenliğin artmasını sağlayacaktır, bu konudaki irademizi ortaya koyduk" dedi. 

"TERÖRLE MÜCADELE BÜYÜK BİR ÖNEM ARZ EDİYOR"

Reisi'nin ardından önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terörle mücadelemiz büyük bir önem arz ediyor. PKK, PYD,YPG, FETÖ terör örgütleri, her iki ülkenin de ciddi anlamda baş belasıdır. Bildiğiniz gibi biz bunları artık NATO sözleşmesinin içine de soktuk. Bunlar hangi ülkede olursa olsun o ülkenin huzurunu kaçıran örgütlerdir. Dolayısıyla bunlar dayanışma içinde bir mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor.

Bugün burada Astana üçlü olarak, Putin ve Reisi ile bir araya gelip gelişmelerin son halini masaya yatıracağız. Bu, Astana sürecinin yeninden değerlendirme, ayağa kaldırma durumu olacaktır" ifadelerini kullandı. 

NTV'de yer alan haberde, Suriye Dışişleri Bakanı'nın da Tahran'da olduğu belirtildi.