Erdoğan: "Putin haklı, tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tahıl sevkiyatına ilişkin iddiasına Erdoğan'dan yanıt geldi. Hırvatistan'da konuşan Erdoğan, "Putin haklı, tahıl fakir değil zengin ülkelere gidiyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tahıl sevkiyatının rotasının değiştirilmesi gerektiğine işaret ederek, Türkiye öncülüğünde ülkeden çıkarılan tahılın yoksul ülkeler yerine Avrupa'ya gönderildiğini belirtmiş ve "Biz ve en yoksul ülkeler kandırıldık" demişti. 

Putin konuşmasında ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de tahıl sevkiyatına ilişkin görüşme gerçekleştireceğini belirtmişti. 

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic'le düzenlediği ortak basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Putin'in tahıl koridoru açıklamasına yanıt veren Erdoğan, Özebkistan ziyaretine de değindi. 

Putin'in sözlerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tahıl sevkiyatında zaten şu an itibariyle biliyorsunuz Rusya tarafından henüz tahıl sevkiyatı yok. Fakat Sayın Putin’in tabi haklı olduğu bir konu var. O da nedir? Bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Bunun ana teması nedir? Fakir ülkelere buradan bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir, devam ettirmektir. Bir taraftan Rusya’ya yaptırımlar sürerken kalkıp da bu yaptırımları yapan ülkelere tahıl sevkiyatının olması Sayın Putin’i de rahatsız etmektedir. Şimdi biz de istiyoruz ki Rusya’dan da tahıl sevkiyatı başlasın. Bunun da beklentisi içerisindeyiz. Burada gecikme var, bunu aşmak için Semerkant’ta Putin’le bu konuları da etraflıca ele alacağız, görüşeceğiz. Ve temennimiz odur ki bir an önce Rusya tarafından da tahıl sevkiyatını başlatalım ve gerçekten fakir olan ülkelere de bu tahılı ulaştıralım. Tabi hepsinden öte enerji konusu var. Enerjide fiyatlar yükseliyor ve şu anda Avrupa bu kışı nasıl geçireceğinin telaşı içerisinde. Rakamlar çok yüksek ve bu yüksek rakamlarla da Batı veya Avrupa ne yapacağının telaşı içerisinde" dedi.