Erdoğan-Putin görüşmesinde Bayraktar İHA'larının üretimi gündeme gelecek

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında gerçekleşecek görüşmede, Bayraktar İHA’larının ortak üretimine ilişkin iş birliğinin gündeme geleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 5 Ağustos’ta Rusya’nın Soçi kentinde bir araya gelecek. İkili görüşmede Tahıl Koridoru anlaşmasının yanı sıra Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının üretimindeki iş birliğinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Görüşmeye dair gazetecilere demeç veren Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya ile Türkiye’nin Bayraktar İHA’larının ortak üretimi konusunda askeri ve teknik iş birliği yapmasına ilişkin soruları da yanıtladı.

Peskov, “İki ülke arasında askeri ve teknik iş birliği her zaman gündemimizde. Bu konudaki iletişimimizin hassas bir alanda gelişmesi, ilişkilerimizin de genel olarak gelişmiş olduğunu gösteriyor. İki başkan arasındaki son temaslar sırasında da askeri ve teknik iş birliği konularına değinildi. Bu çerçevede her zamanki gibi Soçi'de liderler arasında askeri ve teknik iş birliği konularına değinilecek” ifadelerini kullandı.

Rus yetkili aynı zamanda Ukrayna limanlarında bekleyen tahılların, dünya pazarına ulaşması için yapılan anlaşmayla ilgili de açıklamalarda bulundu. Ukrayna’daki tahılların Karadeniz üzerinden dünya pazarına ulaşacağını belirten Peskov, “Bu konunun tekrar ele alınması için Soçi’de gerçekleşecek görüşme iyi bir fırsat” şeklinde konuştu.