Hamas: "İsrail seçimleri aksatmamalı, Türkiye devreye girmeli"

Hamas tarafından yapılan açıklamada, Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir görüşme gerçekleştirildiği ve Kudüs’teki seçimlerin ele alındığı belirtildi.

Filistin’de yaklaşan seçimler öncesi Hamas’tan önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir görüşme gerçekleştirildiği belirtildi. Kudüs’teki seçimler öncesi İsrail’in süreci aksatmaması ve müdahale etmemesi için Türkiye’nin İsrail’e baskı yapması gerektiği ifade edildi.

 Açıklamada, Kudüs’te yapılacak seçimler için Türkiye’ye seçimleri izlemesi ve denetime katılması yönünde çağrıda bulunulduğu aktarıldı. Ayrıca açıklamada, Filistin’deki seçim süreci ile birlikte bölgede yaşanan siyasi gelişmelerin de ele alındığı bildirildi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak yeniden seçilmesi sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutladığı ifade edildi.

Filistin’de 22 Mayıs’ta parlamento seçimlerinin yapılması beklenirken, 31 Temmuz’da ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması bekleniyor.