Erdoğan BM kürsüsünde gösterdiği fotoğraf Yunanistan'ı rahatsız etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Yunanistan'ın göçmen politikaları nedeniyle hayatını kaybeden çocukların fotoğraflarını gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) kürsüsünden dünyaya seslendi. Erdoğan konuşmasında Rusya - Ukrayna savaşından tahıl sevkiyatına, terörle mücadeleden Yunanistan ile yaşanan gerilime kadar birden fazla gündem maddesi hakkında kritik mesajlar verdi. 

Özellikle Yunanistan'ın göçmen politikalarına değinen Erdoğan, geri itilen ve hayatını kaybeden çocukların fotoğraflarını göstererek, "Türkiye olarak biz yeni Aylan bebeklerin cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken Yunanistan Ege'yi bir mülteci mezarlığına çevirmektedir" dedi. 

Birleşmiş Milletler kurumlarının bu acımasızlıklara dur demesinin vakti gelmiştir ifadelerini kullanan Erdoğan, "Geçen hafta 9 haftalık Asım bebek ve 4 yaşında Abdulvahab Yunan güvenlik güçlerinin botlarını batırması sonucu vefat etmiştir" dedi ve ekledi, "Terör örgütleri ve zalim rejimler yerine ülkemizle iş birliği yaparak bölgenin güvenliği ve refahına katkıda bulunmak isteyecek herkesle çalışmaya hazırız."

YUNANİSTAN'DAN TEPKİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Yunanistan Başbakanı Nikos Dendias'dan yanıt geldi. 

New York’ta bulunan Dendias, “Mülteciliği bir araç olarak kullanan ve on binlerce yaşamı riske atan bir ülke, gerçekliği 10 gün önce yalanlanan bir veriyle Yunanistan’ı insanlık suçu işlemekle itham etmeye geldi” ifadelerini kullandı. 

Dendias sözlerine “Bu ülke doğrudan savaşla tehdit ediyor, Yunanistan’ın Ege’deki adalardaki egemenliğini tehdit ediyor ve buraya gelip dostane komşuluk ilişkilerinden bahsediyor” dedi. Yunan bakan, “Burada Türkiye’ye vereceğimiz yanıt, uluslararası yasalara saygı duymaları ve bir an önce mantık çerçevesine dönmelerini istemektir” ifadeleri ile devam etti.