Erdoğan'ın sözlerine Rusya'dan tepki

Kremlin Sözcüsü Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Angola’da yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Peskov, “bir avuç ülke” gibi küçümseyici bir ifade kullanmanın diplomasi açısından kabul edilebilir olmadığını ve açıklamanın Türkçe orijinalini okuyacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Angola’da yaptığı konuşmasında, “İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı’nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz” ifadelerini kullanmasına Rusya’dan tepki geldi.

Dün yapılan basın toplantısında, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’a Erdoğan’ın aralarında Rusya’nın da bulunduğu olduğu Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin yeniden yapılandırılmasına yönelik açıklaması soruldu.

Peskov ise kendisine Rusça olarak aktarılan konuşmayı Türkçe okuduktan sonra yorum yapmayı tercih edeceğini belirtti.

Konuya dair sorunun yeniden yöneltilmesi üzerine açıklama yapan Peskov, “Rusça çevirisine baktığımda, dünyayı faşizmden kurtarmak adına çokça fedakarlıkta bulunan güçler için “bir avuç ülke” gibi küçümseyici bir ifade kullanmak diplomasi açısından kabul edilebilir değil” ifadelerini kullandı.