Erdoğan ile Biden ilk kez yüz yüze görüştü: Liderler hangi mesajları verdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, ilk kez Brüksel’de gerçekleşen NATO Zirvesi’nde bir araya geldi. Söz konusu görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan iki lider de, "Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Brüksel’de gerçekleşen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Zirvesi'nde liderlerle görüştü. Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti zirvede, Türkiye'nin bölgesindeki gelişmeler konusunda hakları ve güvenlik hassasiyetlerine saygı gösterilmesi beklentisini vurguladı.

Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden başta olmak üzere, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya geldi.

LİDERLERLERDEN YUMUŞAK MESAJLAR

Yoğun diplomasi trafiğinin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden, ikili görüşmenin oldukça ‘verimli ve pozitif’ geçtiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise zirve sonrasında düzenlediği basın toplantısında, Başkan Biden ile yaptığı görüşmede "kapsamlı görüş alışverişinde" bulunduklarını söyledi. Erdoğan, "Hem görüş ayrılığı yaşadığımız meseleler hem de ortak çıkarlarımız olan konulardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık" ifadelerini kullandı.

14 Haziran NATO Zirvesi/ Erdoğan - Biden görüşmesi

 

S-400’LER GÜNDEMDEYDİ

Söz konusu görüşmede S-400'ler meselesinin de masada olduğunu kaydeden Erdoğan, "S-400 konusunda bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a ifade ettim. Bunun yanı sıra F-35 konusunu aynı şekilde kendilerine ifade ettim. Savunma sanayi konusunda müşterek yapabileceğimiz adımlar nelerdir, bunları ifade ettim" dedi. Sürecin bundan sonraki süreçte de devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı, dışişleri ve savunma bakanlarının mevkidaşları ile görüşeceğini kaydetti.

AFGANİSTAN KONUSU VE 1915 OLAYLARI

Erdoğan bir soru üzerine ABD ve NATO'nun Afganistan'dan çekilmeye hazırlandığı bu dönemde Afganistan konusunun da gündeme geldiğini söyledi. "Afganistan konusundaki düşüncelerimizi açık bir şekilde Biden'a ifade ettim" diyen Erdoğan, "Eğer Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, özellikle orada belirli bir desteğin verilmesi isteniyorsa, diplomatik, lojistik, bunun yanında mali konularda Amerika'nın bize vereceği destek büyük önem arz ediyor" dedi.

Ayrıca Erdoğan, "Taliban gerçeğini kenara koymak mümkün değil. Şu an itibariyle bir mutabakat söz konusu. Bir sıkıntı söz konusu değil" ifadeni kullandı. Erdoğan, Pakistan ve Macaristan'ı da Afganistan'da yanlarına almak istediklerini Biden'a aktardığını kaydetti. Basın toplantısındaki gazetecilerden birinin Biden'ın Ermeni soykırımı ifadesini kullanmasının gündeme gelip gelmediği sorusuna ise "Hiç gündeme gelmedi, hamdolsun" yanıtını verdi.

‘’İLİŞKİLERDE ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇBİR MESELE YOK’’

Erdoğan, bir başka soru üzerine, Biden’ı Türkiye’ye davet ettiğini, Biden’ın yoğunluk geçtikten sonra Türkiye’yi ziyaret edebileceğini söylediğini de aktardı. Erdoğan, kendisinin ABD’ye gidip gitmeyeceği sorusu üzerine de, “Niye gitmeyeyim?” diyerek, yakında BM Genel Kurulu toplantılarının olacağını ve BM binasının karşısında yeni Türk Evi’nin açılışını yapmayı planladıklarını hatırlattı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını belirtti. 

BIDEN: TÜRKİYE İLE İLERLEMEYE KAYDEDECEĞİMİZE İNANIYORUM

Erdoğan ile görüşmesinde, birçok konuda nasıl ilerleme kaydedeceklerini de ele aldıklarını aktaran Biden, "Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık. Toplantının çoğu baş başaydı. Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum” dedi.