Erdoğan AB’ye net mesaj verdi: “Yeni bir göç yükü kaldıramayız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Afganistan’da yaşanan son gelişmeler ve Afgan sığınmacı konusu ele alındı.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afgan halkına Afganistan’da ve İran başta olmak üzere komşu ülkelerde AB’nin yardım etmesi gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 milyon sığınmacıyı ağırlayan Türkiye’nin yeni bir göç yükünü kaldıramayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri ve Afganistan’daki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üye ülkelerin kendilerine hizmette bulunmuş, zor durumdaki insanların yalnızca küçük bir kısmına kapılarını açtıklarını ve bu tür sembolik adımlarla meselenin üstesinden gelinemeyeceğini belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını üstlenmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye’nin savunma ve güvenlik alanında Avrupa Birliği’nin PESCO projesinde yer almasının önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk önceliğin Afganistan’ın sürdürülebilir ve istikrara kavuşması olduğunu belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’daki vatandaşların tahliyesinin de Türkiye’nin öncelikleri arasında yer aldığına dikkat çekti.

Türk askerinin, Afganistan’da düzenin sağlanması ve Kabil Havaalanı’nın sağlıklı şekilde işletilmesi için olağanüstü çaba sergilediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok Avrupa ülkesinin tahliyeye yönelik destek taleplerini karşıladıklarını söyledi.

Afganistan’da yumuşak bir geçiş temenni ettiklerini ifade eden Erdoğan, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde Afganistan kökenli göç baskısının daha artacağına ve bunun da tüm ülkeler için ciddi bir meydan okuma teşkil edeceğine dikkat çekti.