Erbil’deki terör saldırısının amacı ne?

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu çalışanlarına düzenlenen terör saldırı sonrası 1 Türk diplomatın şehit edildiği açıklanmıştı. Söz konusu saldırının ardından ortaya atılan iddialar neler? Saldırı planlı mıydı? Arasında hangi örgüt var? İşte tüm detaylar..

Erbil’deki terör saldırısının amacı ne?

Yaklaşık birkaç saat önce, Erbil’de Türk Başkonsolosluğu çalışanlarının bulunduğu bir restorana silahlı saldırıda bulunulduğu açıklandı. İngiltere merkezli Reuters Haber Ajansı, 3 Türk diplomatın şehit olduğunu iddia etmişti ancak elde edilen son bilgilere göre  1 diplomatın şehit olduğu 2 diplomatın ise yaralandığı belirlendi.

Türk diplomatların hedef alındığı saldırının nedeni henüz bilinmiyor ancak bir terör saldırısı olabileceği üzerinde duruluyor. İlk bilgilendirmelere göre saldırının PKK tarafından yapılmış olabileceği belirtiliyor. Söz konusu saldırının kan dondurucu detayları arasında ise, saldırıyı geçekleştiren saldırganların silahlarında susturucu bulunması yer alıyor. Bu durum olay yerine susturucu takılı silahlarla gelen saldırganların cinayeti planlı bir şekilde Türk Başkonsolosluğunda çalışan diplomatlara gerçekleştirdiğini kanıtlar nitelikte.

Silahlarda susturucu olduğu söyleyen görgü tanıklarının ifadelerine göre, saldırıyı gerçekleştirdikten sonra saldırganların kaçarken birkaç yere ateş ettikleride belirtiliyor. Olaya ilişkin soruşturmaların başlatılmasının yanı sıra, kaçan saldırganların yakalanması için Erbil'den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığıda edinilen bilgiler arasında. Öte yandan Türkiye ile Erbil ilişkilerini son derece gerecek olan söz konusu terör saldırısının araştırılması için bir heyet Ankara’dan Erbil’e gidiyor.

Türkiye’de saldırıya ilişkin ilk tepkiyi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter üzeriden yaptığı açıklama ile dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Erbil'deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan mesaj

Dışişleri Bakanlığı'ndan da Erbil'deki silahlı saldırıyla ilişkin açıklama gecikmedi.  Bakanlık yapmış olduğu açıklamada, ‘’Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk milletine sabır diliyoruz.”ifadelerine yer verdi.

Saldırı neden gerçekleşmiş olabilir?

Saldırının arka planında profesyonel bir istihbarat örgütünün izlerinin olduğu iddia ediliyor. Saldırının  hangi maksatla yapıldığına dair net bir bilgi yok ancak iki ülke arasında son dönemde meydana gelen yakınlaşmaya gölge düşürmek amacıyla yapılmış olabileceği konuşuluyor.

Erbil’in bölgesel konumu

Erbil, batıda Suriye ve Ürdün, kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneyde Suudi Arabistan ve Kuveyt ile komşu olan Irak’ın sınırları içinde bulunmaktadır. Son yıllarda Şehrin büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülüp Ortadoğu'da Dubai ile yarışır bir şehir olması planlanmaktadır. 1,1 milyon civarındaki şehir nüfusu Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani ve Süryani Hristiyanlardan oluşuyor.