Etiyopya'da "açlığa karşı ağaç" mucizesi

Bilim insanları, Etiyopya’da yetişen muz benzeri bir mahsulün iklim değişikliği ve açlığı önleyebilecek “süper gıda” olabileceğini öne sürdü.

Etiyopya’nın bir bölümünde üretilen “enset” adlı mahsul, yulaf lapası ve ekmek yapmak için kullanılıyor. Yapılan araştırmalar ise muza benzeyen bir meyvesi olan bu mahsulün iklim değişikliği ve açlığı önleyebilecek “süper gıda” olabileceğini gösteriyor.

Hawassa Üniversitesi’nden Dr. Wendawek Abebe, “Gıda güvenliği ve sürdürülebilir kalkınmanın ele alınmasında gerçekten önemli bir rol oynayabilecek bir mahsul” ifadeleriyle önemini vurguladı.

Araştırmalar, mahsulün Afrika’da çok daha geniş bir bölgede yetiştirilebileceğini gösteriyor. Ayrıca ensetin potansiyel olarak 100 milyondan fazla insanı besleyebileceği ve Etiyopya, Kenya, Uganda ve Ruanda da dahil olmak üzere Afrika ülkelerinde gıda arzını artırabileceği düşünülüyor.

“Açlığa karşı ağaç” olarak nitelendirilen ensetin Afrika ve diğer ülkelerde temel gıda ürünlerinin verimini ve dağıtımını ciddi şekilde etkileyeceği tahmin ediliyor.