Türkiye'nin de aralarında olduğu en yüksek enflasyona sahip ülkeler...

Türkiye’de temmuz ayına ilişkin enflasyon verileri son 26 ayın zirvesine çıktı. Halkın satın alma gücünü düşüren enflasyon oranı bu ay 18.95 olarak kaydedildi. Peki, diğer ülkelerde yüksek enflasyon durumu ne? İşte enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), iki gün önce 2021’in temmuz ayına ilişkin enflasyon oranını 18,95 olarak açıklamıştı. Ekonomistler, açıklanan rakamın son 26 ayın zirvesinde olduğunu kaydetti.

117

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı özel bir televizyon kanalında konuya ilişkin açıklamlarda bulundu. Bundan sonraki süreçte enflasyon oranının yükselmesinin mümkün olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı, ‘’Enflasyon noktasında da Ağustos'u geride bıraktığımızda düşüşü göreceğiz. Şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur. Bunu da özellikle buradan sinyalini belli bir yerlere vermiş oluyorum’’ dedi. 

217

Ayrıca faiz oranlarında düşüşe geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Artık biz düşük enflasyona inşallah geçeceğiz’’ ifadelerini kaydetti. 

Peki, diğer ülkelerde yüksek enflasyon durumu ne? 

196 ülke için 20 milyondan fazla ekonomik göstergeyi görüntüleyen ve analiz eden Trading Economics’in verilerine göre, en yüksek enflasyona sahip ülkeleri ve enflasyon oranlarını sizler için derledik.

417