Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den Cezayir açıklaması

Cezayir’deki Yatırım Konferansı’na onur konuğu olarak katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cezayir ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cezayir Enerji ve Madencilik Bakanı Muhammed Arkab ile bir araya gediğini ifade ederek, bu görüşmede enerji ve madencilik alanında atılabilecek yeni adımları değerlendirdiklerini açıkladı.

Bakan Fatih Dönmez, Arkab ile Türkiye ve Cezayir’de gerek kamu kurumlarının gerekse özel kuruluşların bu alanda müşterek çalışmasını teşvik edici, destekleyici adımları atmaya  karar verdiklerini belirtti.

Türkiye ile Cezayir’in ortak bir petrol ve doğal gaz arama şirketi kuracağını söyleyen Bakan Dönmez, “Yine olumlu bir gelişme Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach ile Türkiye Petrolleri (TP) arasında yine burada ortak bir şirketin kurulması, petrol ve gaz arama faaliyetlerini başta Cezayir olmak üzere, bölge ülkelerinde bu yönde çalışmalarını müştereken yürütmeleri konusunda fikir birliğine varmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun tarafından da kabul edildiğini söyleyerek, “Sayın Tebbun’a iki gündür yapmış olduğumuz çalışmalar hakkında kendisine bilgi sunduk. Kendisi de bu yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ve iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması konusundaki niyetini ifade etti” dedi.