Endüstri ve otomasyon teknolojilerinde 5G’ye doğru

Hannover Fairs Turkey'in 12 - 15 Mart 2020 tarihlerinde düzenleyeceği WIN EURASIA 2020 fuarında sergilenecek Türkiye sanayisinin ilk 5G senaryoları, fuar öncesi ev sahipliğini Schunk Türkiye’nin yaptığı imza töreniyle tanıtıldı. Katılımcılar 5G teknolojisine sadece GSM operatörü gözüyle bakılmaması gerektiğini sanayi ve birçok alanda kullanılacağına dikkat çektiler…

Ferhat ALTUN - İNTELL4

MCS otomasyon tarafından tasarımı yapılan CodeMaster Endüstri 4.0 mobil aplikasyonu 5G ağı kullanarak MITSUBISHI ELECTRIC endüstriyel robotu, Schunk robot eli ve SIEMENS Mindsphere cloud ürünü ile iot (Nesnelerin İnterneti ) üzerinden haberleşmesi sağlandı. Senaryo gereği, ürünün iş emri verildiği andan itibaren tüm işlemleri tam zamanlı olarak takibi yapıldı. i2i Systems'in yerli ve milli 5G teknolojisinin kullanıldığı demoda; SICK, Universal Robots ve Schunk ortaklığıyla sergilenen diğer senaryoda ise insan-robot-bulut ve sensör etkileşimi canlı olarak gerçekleştirildi. Schunk Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı fuar öncesi etkinliğe Siemens, Mitsubishi Electric, MCS, i2i Systems, SICK, Universal Robots  IQ Vizyon, Merlicon, Oppent, Siskon, Simtek ve Trio Mobil katılım gerçekleştirdi.

 

Katılımcı firmalar hayata geçirmek üzere oldukları bu iş birliği ve imza töreninden hemen önce yapılan basın toplantısında 5G’ye sadece GSM gözüyle bakılmaması gerektiğini hayatımızın her alanında yer alacağını sağlık, enerji, kritik altyapılar, sanayi endüstrisi vb birçok alanda hayatımızda bulunacağını teknolojiyle olan etkileşimimizi arttıracağını ifade ettiler.

 Katılımcılar arasında bulunan 2 yerli firma yapay zekâ teknolojileri üzerine çalışma yapan Merlicon ve yerli ve milli 5G altyapı sağlayıcısı i2i Systems çalışmalarını uzmanlarından dinledik.

 5G İLE VERİ AKTARIM SORUNLARI ORTADAN KALKMIŞ OLACAK!

 Merlicon firmasının Genel Müdürü Mustafa Sarı’ya sorduk:

  Firmanız ne tür çalışmalar yürütüyor?

  Firmamız ağırlıklı olarak görüntü işleme yapay zekâ ve robotik aplikasyonlar üzerine yazılım geliştirmekteyiz.

  Yapay zekâ üzerine çalışmalar yapıyoruz dediniz. Yapay zekâ ve 5G’yi bir arada nasıl ifade edebiliriz?

  Yapay zekâ demeden önce basit bir oyun bile, oyunun   gerekli temel gereksinimlerini size söyler. Yapay zekâ  teknolojileri bundan daha çok fazla işlemciye ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla derin öğrenme teknolojisi normal bilgisayarlar ile daha uzun sürede veri işliyor. 5G teknolojisi sayesinde kendi bilgisayarınızda değil de sunucu bilgisayarlarda ya da bulut ortamında bunun sonuçlarını almanız gerekiyor. Eskiden veriyi upload ederken sürekli kesintiler yaşanıyordu. 5G sayesinde bu gibi bağlantı sorunlarının önüne geçilmiş ve en minimize hale gelmiş olacak. Ama yapay zekâ ve 5G farklı teknolojileri birbirinden farklıdır. İkisini birlikte kullandığınız zaman, kendi işlemci gücünüzle bile yapay zekâ teknolojilerinden faydalanmış oluyorsunuz.

 5G’YE SAHİP OLAN BERABERİNDE BİRÇOK TEKNOLOJİYE SAHİP OLUR!

 i2i Systems Genel Müdürü Ayhan Kapusuz’a da sorularımızı yönelttik:

 Şirketinizden ve 5G çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

2007 yılında kuruldu. Ağırlıklı olarak Telekom şirketlerinin ihtiyaç duyduğu yazılımları yerli ve milli olarak geliştiriyoruz. 5G’ye gelecek olursak, bugün ülkelerin 5G’den dolayı tartışma yaşadıkları anlar bile oluyor, çünkü kritik bir konu. 5G’ye sahip olduğunuz zaman birçok teknolojiye de beraberinde hâkim oluyorsunuz.

 Ülkemizde ve dünyada şu an ki 5G’nin durumu nedir? Gelecek 10 yıl sonrasında da 5G’nin durumu sizce ne olacak?

 Dünyada hâlihazırda 5G kullanımına geçmiş ülkeler var. Çok büyük bir yaygınlık kazanmasa da ticari olarak başladı. Ülkemizde ise hedefimiz önümüzdeki yılda 5G’yi kullanılabilir hale getirmek istiyoruz. Burada öncelikle endüstriyel alana ağırlık vermek ilk hedefimiz. Var olan 3G ve 4G teknolojisi haberleşme anlamında bizim haberleşme ihtiyaçlarımızı karşılarken endüstriyel anlamda yetersiz kalmaktadır. Ama 5G ile endüstriyel tarafta gecikme sürelerini olabildiğince minimize edebiliyorsunuz. Geleceğe baktığımızda da alıştığımız bir teknoloji haline gelebilir ama sürekli bir artış göstereceğini öngörmekteyim.