Endonezya’dan Çin’e hamle

Güney Çin Denizi'nin güney ucunda stratejik bir konuma sahip olan Endonezya'nın Çin'in askeri üs talebini reddettiği açıklandı. Endonezya haber gazetesi Kompas’ta yer alan habere göre iki ülkenin savunma bakanı Endonezya’nın başkenti Jakarta’da bir araya geldi…

Kompas gazetesinin haberine göre, başkent Jakarta'da gerçekleştirilen toplantıda iki ülkenin savunma bakanları bir görüşme yapıldı. Toplantıda konuşulan, "Çin’in Endonezya’da kurmak istediği askeri üs talebi" Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto tarafından reddedildiği yazıldı.

110

ÇİN’İ ASYADA HAKİM KILMAK İSTEYEN GÜÇ PENTAGON MU?

ABD’nin geçtiğimiz aylarda Çin'in askeri stratejileri hakkında yayınladığı bir raporda Çin'in, farklı ülkelerde üs açarak denizaşırı bölgelere erişimini genişletmeyi amaçladığı bildirilmişti. Asya-2025 adı verilen analitik belge çalışmasında öngörülen bir fikre göre; Filipinler’in deniz alanlarının büyük bölümünü kendisine bağlamaya hazırlanan ve isyanlarla çalkalanan Endonezya’ya müdahale etmek gibi maceracı bir çizgi izleyen Çin’e ABD tarafından askeri darbe indirilmesini öngörmektedir.

210

Bangkok Üniversitesi Küresel Analiz Merkezi Başkanı Profesör Volden Bel-Lo, bugünlerde yaşanan Asya sorunları 1999 yaz aylarında ABD Deniz Askeri Koleji bünyesinde planlandı. Aynı zamanda, 2020-25-30 yıllarını kapsayan Pentagon’un küresel strateji vizyonunun bir göstergesiydi. 

RAND CORPORATION: ÇİN EN TEHLİKELİ RAKİBİMİZ!

2020-2030 Yılları arası için ABD karşısında en tehlikeli rakip Çin diyen Rand Corporation, Çin’in dünya sahnesine çıkışı jeopolitik değişimlerin değişmez anahtar faktörü olarak görmekte ve Hindistan ve benzeri ülkelerin nükleer silaha sahipliklerinin ABD’ye yönelik tehditlerle karşı olumlu olarak değerlendirildiği Asya-2025 belgesinde görülmektedir.

410