Koronavirüs geçiren "sıfırıncı hasta" tespit edildi

Dünya genelinde 3.5 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği koronavirüs salgınının ortaya çıkışı ve yayılmasıyla ilgili iddialara her geçen gün yenisi ekleniyor. Son olarak Biden’ın koronavirüsün kökeninin araştırılmasını istemesiyle virüsle ilgili iddialar yeniden gündeme geldi. Son olarak İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, virüsün Wuhan’daki laboratuvarda geliştirildiğine işaret ediyor.

ABD’de eski Başkan Trump’ın koronavirüsle ilgili Çin’i suçlamasının ardından Başkan Joe Biden da virüsün kökeninin araştırılmasına yönelik talimat verdi. 90 gün içerisinde araştırmaların sonuçlandırılacağını belirten Biden, virüsün Wuhan’daki laboratuvardan sızma olasılığının da değerlendirilmesini istedi.

112

Biden’dan gelen araştırmalarının derinleştirilmesi talimatının ardından Pekin yönetiminden de tepki gecikmedi. ABD’nin salgını “politikleştirdiğini” belirten Çin, uluslararası uzmanların bölgede yaptığı araştırmalar sonucunda açık ve şeffaf olunduğu vurgusunu yaptı.

212

KORONAVİRÜS LABORATUVARDA GELİŞTİRİLDİ İDDİASI

Son olarak İngiliz Profesör Angus Dalgleish ve Norveçli bilim insanı Dr. Birger Sorensen'in yaptığı çalışmada da Çin’in koronavirüsü Wuhan’daki bir laboratuvarda geliştirdiği iddia edildi.

İngiliz gazete Daily Mail’in yayınladığı haberde, henüz yayımlanmamış çalışmayla ilgili olarak, Wuhan’da geliştirilen virüsün yarasalardan doğal yollarla evrimleşmiş gibi göstermek amacıyla “tersine mühendislik” yöntemi kullanılarak çalışmalardaki izlerini gizlediği belirtildi.

412