Rusya'da uyuşturucu kullanımı son bir yılda yüzde 60 arttı

Dünya genelinde, özellikle koronavirüs nedeniyle kapanan tüm ülkelerde uyuşturucu kullanımında önemli oranda artış gözlemlendi. Yapılan son açıklamaya göre, Rusya'da uyuşturucu nedeniyle ölümler yüzde 60 oranında artış gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan son açıklamaya göre, dünya genelinde en fazla uyuşturucu kullanımının en fazla görüldüğü iki ülke İran ve Rusya olarak açıklanmıştı. 

Nüfus sayısından görülen rakamsal artışın oranlara düşüş olarak yansıması yanılgısı sürerken, uyuşturucu kullanımının en fazla görüldüğü yaş aralığı ise 25-29 olarak belirlendi.

Yapılan son araştırmalara göre, Rusya'da 2019 yılında ülkede uyuşturucu nedeniyle 4 bin 569 kişinin öldüğü bildirilirken, 2020 yılında bu rakamın 7 bin 316’ya ulaştığı belirtildi. 

Ülke genelindeki ölümlerin tamamının yüzde 5,2'si uyuşturucuya bağlı olarak gerçekleşti. Rosstat tarafından yayınlanan rapora göre, ülkede alkole bağlı ölümler de yüzde 50 oranında arttı. Rusya’da 2020 yılında 50 bin 435 kişi alkole bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybetti.