Bitcoin'in üçte biri 10 bin kişinin elinde

Dünyanın en popüler kripto birimi Bitcoin’in yaklaşık üçte birinin 10 bin kişinin elinde olduğu tespit edildi.

Merkezi otoritelerden bağımsız olmasıyla dikkat çeken Bitcoin’e dair önemli bir araştırma yayınlandı. En popüler ve en büyük piyasa değerine sahip kripto paranın mülkiyetinin sadece birkaç elde toplandığı tespit edildi.

National Bureau of Economic Research (NBER) tarafından yapılan araştırmada, Bitcoin’in yaklaşık üçte birinin 10 bin kişi tarafından kontrol edildiği kaydedildi.

Ortaya çıktığı ilk günden bu yana en fazla Bitcoin’e sahip olan kişiler sorgulanıyor. Ancak bireylerden ziyade yatırımcılar adına Bitcoin tutan kuruluşların bulunmasından dolayı kripto paranın sahipliğindeki yoğunlaşmayı tespit etmek oldukça zordu.

NBER araştırmacıları, bireyler ile piyasa gibi aracı kurumların arasındaki farkı tespit etmeye yarayan bir veri toplama sistemi kullandı. Böylelikle geçen yılın sonunda aracı kurumların yaklaşık 5,5 milyon ve bireylerin ise yaklaşık 8,5 milyon Bitcoin tuttuğu belirlendi. Ayrıca Bitcoin’deki ilk bin bireysel yatırımcının yaklaşık 3 milyon Bitcoin’e sahip olduğu ortaya konuldu.