Kuzey Amerika'daki en eski ayak izleri keşfedildi

Kuzey Amerika’daki en eski insan ayak izleri New Mexico’da bulundu. Yaklaşık 23 bin yıllık izlerin sahibi olan insanların Kuzey Amerika’ya son Buz Devri’nin bitiminden çok daha önceki bir zamanda yerleştiği düşünülüyor.

Arkeologların Kuzey Amerika’da yaptıkları araştırmalarda, bölgenin en eski ayak izlerine rastlandı. Perşembe günü yapılan açıklamada, New Mexico eyaletinde bulunan White Sands Milli Parkı’nda yaklaşık 23 bin yıl öncesine ait ayak izlerinin bulunduğu belirtildi.

İlk ayak izleri 2009 yılında aynı bölgedeki kuru bir göl yatağında bulunmuştu. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu’ndaki bilim insanları, bölgedeki ayak izlerine ait detayları tespit etmek için çalışmalar başlattı. Yakın zamanda sonuçlanan çalışmalarda ayak izlerinin 22 bin 800 ile 21 bin 130 yaşlarına sahip olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, ayak izlerinin birçoğunun gençlere ve çocuklara ait olduğunu belirtti. Yetişkin ayak izlerinin daha az sıklıkta görüldüğünü söyleyen bilim insanları, çocukların “getirme ve taşıma” gibi işlerde gençlere eşlik ettiğini ve topluca daha fazla ayak izi bıraktıklarını ifade etti.