Rusya petrol sektöründe liderlik koltuğuna oturdu!

Global Power araştırma şirketi 2020 yılında dünya petrol rezervlerini domine eden ülkelerin listesini açıkladı. Suriye ve Irak'ta petrol alanlarında kurduğu hakimiyete rağmen ABD listenin üçüncü sırasında yer alırken küresel sektördeki rakibi Rusya, ülkesindeki kaynaklar ile birincilik koltuğuna oturmayı başardı. Listede Türkiye kaçıncı sırada? Afrika ve Arap ülkelerinde ne kadar petrol rezervi var? Küresel ısınmanın kaynağı hidrokarbon kullanımı azaltılabilir mi?

Geçtiğimiz yüzyıla damga vuran sanayi gelişimi, modern teknolojilerin rüzgârını da arkasına alarak büyümeye devam ediyor. Milenyum’dan itibaren ivmesini hızlandıran endüstriyel atılımlar daha fazla enerji talebini de beraberinde getirirken, milyonlarca yıl toprağın altında kalarak ısı ve basınç ile fosilleşmiş bitki ve hayvanlardan oluşan ‘fosil’ yakıtlar dünyada hızla tüketilmeye devam ediyor. 

139

Fosil yakıtların en büyük özelliği olan hidrokarbon ve yüksek oranda karbon içeriği ekosistemde önemli değişikliklere neden olurken, kömür, petrol ve doğal gaz olarak sınıflandırılan fosil yakıtların tüketim miktarları günümüzde milyonlarca varil ile hesaplanıyor. 

239

Bu fosil yakıtların çıkarılması, işlenmesi, rezervlerin tespit edilmesi gibi işlemlerin her biri sıvı ve gaz yakıtların kullanıldığı dünyanın iklimsel yapısına da büyük oranda etki ediyor. 

Günümüzde geleceğe ilişkin en büyük tartışmaların başında gelen küresel iklim krizi; dünyada bulunan yüzde 70 oranında kömür, yüzde 14 oranında petrol, yüzde 14 oranında doğal gaz ve yüzde 2 oranında diğer fosil yakıtların işlenmesi sırasında yapılan işlemlerden kaynaklanıyor. 

439