En çok mülteci kabul eden ülkeler hangileri?

Dünyanın dört bir yanında yaşanan çatışmalar, kıtlık, terör, savaş ve doğal afetler zorunlu göçün de en önemli tetikleyicileri arasında. Dünya genelinde 80 milyon insan zorunlu hallerden dolayı göç ederken, dışarıya göç veren ülkelerin başında; Etiyopya, Mozambik, Burkina Faso, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan ve Suriye yer alıyor. Peki, ülkelerinden zorunlu olarak göç eden mülteciler hangi ülkelere gidiyor? En çok mülteci kabul eden ülkeler hangileri?

Dünya genelinde göç krizi her geçen gün büyüyor. 80 milyondan fazla insanın yer değiştirmesi, ülkelerin ekonomilerinde de önemli oranda etki ediyor. 

117
G7 Zirvesi ve NATO toplantısı öncesinde de gündeme gelen mülteci krizi, AB nezdinde de büyük önem taşıyor. Gelişmiş ülkelere arasında yalnızca Almanya belirli kriterler ile göçmen kabul ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas son açıklamasında yeni bir mutabakat yapılması gerekliliğine vurgu yaptı.
217

Maas açıklamasında, "Türkiye ile göç konusundaki iş birliğini güncellememiz gerekiyor" dedi ve çok sayıda ülkenin Akdeniz'de yeni bir kurtarma misyonu edinmesi gerektiğine de vurgu yaptı. 

UNHCR tarafından yayınlanan yeni bir rapor, 80 milyonu aşan mültecilerin yüzde 67'sinin; Suriye, Venezuela, Güney Sudan, Myanmar ve Afganistan'dan göç ettiğini ortaya koydu. 

417