Macron’un en dikkat çeken rakibi: Eric Zemmour

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerine altı aydan kısa bir süre kala Emmanuel Macron’un rakipleri netleşiyor. Peki, Emmanuel Macron’un rakipleri kimler? Macron’un en dikkat çeken rakiplerinden Eric Zemmour kim?

Fransa’da Nisan 2022’de gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Emmanuel Macron’un rakipleri belli olmaya başladı. Henüz adaylığını açıklamasa da; Macron’un seçimlere katılması bekleniyor.

İktidarda bulunan Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) içindeki mevcut adayın eski Başbakan Edouard Philippe olduğu ileri sürülüyordu. Le Havre belediye başkanlığı görevini yürüten Philippe, böyle bir hedefi olmadığını açıkladı.

2018’de Sarı Yelekliler tarafından gündeme getirilen iş, yaşam maliyeti, çevre, göçmenlik ve güvenlik konularının bu seçimlerde sık sık ön plana çıkması bekleniyor. Fransa, 10 ve 14 Nisan 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Seçimin ilk turunda en az yüzde 50 oya ulaşan aday, Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı olacak. Seçimin ikinci tura kalması halinde ise ilk turda en çok oy alan iki aday yeni Cumhurbaşkanı olmak için yarışacak.

Fransa’da 2022 yılında gerçekleştirilecek seçimler öncesinde bazı isimlerin adaylığı ön plana çıkıyor. Bu isimlerin başında ise güvenlik ve göç konusundaki çıkışlarıyla bilinen Marine Le Pen geliyor. 53 yaşındaki Le Pen, bu seçimlerde Macron’un ana rakibi olarak görülüyor. Aşırı sağcılığıyla ön plana çıkan Le Pen, Fransız topraklarında doğan kişilerin evlilik yoluyla vatandaşlığa alınmasına ve otomatik vatandaşlığa son verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Le Pen, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, rüzgar ve fotovoltaik enerji de dahil olmak üzere bazı enerji kaynakları için sübvansiyonları kaldırmayı planlıyor.

Le Pen’in geçmiş yıllarda Fransa’yı Avrupa Birliği’nden, Schengen Bölgesi’nden ya da Euro’dan çıkarmak gibi planları bulunuyordu. Ancak son zamanlarda aşırı sağcı liderin bu fikirlerinden vazgeçtiği görülüyor. Partideki görevini babasından devralan Le Pen’in, babası döneminde oluşan olumsuz imajı yumuşatmaya çalıştığı dile getiriliyor.

Geçmiş yıllarda Le Pen'in, tecrübe ve ekonomik bilgi yönünden eksik olduğu yönünde eleştirilerde bulunulmuştu. 2017 yılında Macron ile çıktığı bir TV tartışma programı, Le Pen’in tecrübesizliği yönündeki eleştirileri çoğaltmıştı.

SOL POPÜLİST LİDER: JEAN-LUC MELENCHON

Melenchon, son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk tur oyların yaklaşık yüzde 20’sini almıştı. Bu oy oranı ile son seçimlerde dördüncü olan Melenchon hakkında yapılan son anketler, sol popülist liderin oylarının yüzde 10’a düştüğünü gösteriyor.

70 yaşındaki Melenchon, daha çok sosyal meseleler ve hayat pahalılığı üzerinde duruyor. Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri; yakıt, gaz, elektrik ve bazı gıda maddeleri gibi temel ihtiyaçların fiyatlarının dondurulmasına izin verecek bir “sosyal acil durum yasası” oluşturmayı planlıyor.

Deneyimli siyasetçinin bir diğer hedefi ise asgari ücreti net 1.258 Euro’dan net 1.400 Euro’ya çıkarmak. 2019 yılında finansman usulsüzlükleri soruşturması kapsamında ofisinde arama yapan yetkililere müdahale eden Melenchon, üç ay ertelenmiş hapis cezası ve 8.000 Euro para cezası almıştı.

PARİS BELEDİYE BAŞKANI: ANNE HIDALGO

62 yaşındaki Anne Hidalgo, Paris Belediye Başkanlığı görevindeki ikinci dönemini yaşıyor. Eğitim ve sağlık sistemlerinin yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyleyen Hidalgo, çalışma sorununun ise daha merkezi bir konu haline gelmesini istiyor.

Hidalgo, Cumhurbaşkanı olması halinde, Fransızları işlerinden onurlu bir şekilde yaşayabilecekleri bir konuma geri getirmek için sendikalarla birlikte çalışacağını söylüyor. Ayrıca Hidalgo’nun hedeflerinden bir diğeri ise çalışan ücretlerini artırmak.

Kendisini bir ekonomist olarak gören Hidalgo, Paris’te araç trafiğine kısıtlamalar getirmesi ve daha fazla bisiklet şeridi yapması ile dikkat çekiyor. Hidalgo, Paris’te 170 bin ağaç dikmek, binaların enerji yenilenmesini yapmak ve okul kantinlerinde plastiği sona erdirmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

Hidalgo’nun önündeki en büyük engellerden biri ise yerel bir politikacı olarak görülmesi. Ayrıca Hidalgo’nun partisi her geçen gün oylarında düşüş yaşıyor. Sosyalistler, önceki seçimlerde yüzde 6,2 oy almıştı.

YEŞİLLER PARTİSİ’NDEN YANNICK JADOT

2022 yılında gerçekleştirilecek seçimlerde Macron’un bir diğer rakibi ise Yeşiller Partisi’nden Yannick Jadot. 54 yaşındaki Jadot, hayvancılığa son vereceğini ve iklim, sağlık, çevre ve sosyal adaletin öncelik kazanacağını söylüyor.

Servet vergisini geri getirmeyi planlayan Jadot, fosil yakıtlara yatırım yapan finansal varlıklara daha fazla vergi getirmeyi istiyor. Jadot son olarak, ülkeyi onarmak ve ekonomiyi yeniden inşa etmek amacıyla beş senelik görev süresi boyunca yılda 50 milyar Euro enjekte edeceğini duyurdu.

Fransa’da yapılan anketler ise Jaidot’un oy oranının yüzde 6 ila 9 arasında olduğunu gözler önüne seriyor. Yeşiller’in bu seçimlerde bir sürpriz gerçekleştirmesi zor görünüyor.

EN DİKKAT ÇEKEN ADAY: ERİC ZEMMOUR

Fransa’daki seçimlerde ismi en çok ön plana çıkan ve dikkat çeken adaylardan biri de Eric Zemmour. Cezayir asıllı olan Zemmour, Yahudi bir ailede 1958 yılında dünyaya geldi. Gazetecilik mesleğini seçen Zemmour, Quotidien’de de Paris’te çalıştı. Daha sonrasında Fransa’nın en önde gelen sağcı gazetelerinden Le Figaro’nun politika servisinde çalışan Zemmour, 2009 yılında yaşadığı bir tartışmadan sonra görevinden ayrıldı.

Zemmour, özellikle 2000’li yılların başından itibaren televizyon programlarına katılarak geniş bir kitle tarafından tanınmaya başladı. Zemmour, aşırı sağcılığı ve İslam karşıtlığıyla ön plana çıkıyor. 2016 yılında bir televizyon programında Müslümanları hedef alan Zemmour, Paris mahkemesi tarafından ‘dini nefrete dayalı tahrikte’ bulunduğu gerekçesiyle 5 bin Euro para cezasına çarptırılmıştı.

Zemmour, Müslümanlara ve göçmenlere yönelik nefretini sık sık dile getiriyor. Aşırı sağcı isim, 1841’de Fransa’nın Cezayir’de Müslümanlara ve Yahudilere yaptığı katliamı savunuyor. Ayrıca Zemmour söz konusu katliam hakkında, “Fransız olmak budur, ben bugün katliamı yapan General Bugeaud’nun yanındayım” ifadelerini kullanmıştı.

Zemmour, 2022 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması halinde, ülkede yeni doğan bebeklere yalnızca Fransızca isimlerin verileceğini ve Müslüman isimlerin yasaklanacağını söylüyor. Zemmour’un bu söylemleri, ülkede geniş bir yankı uyandırdı. Televizyon yorumcusu Zemmour’un, seçimlere girmesi halinde yüzde 10 oy alma potansiyeline sahip olduğu tahmin ediliyor.