Macron, Fransa halkından enerji tasarrufu yapmalarını istedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa halkına, kış aylarında sıkıntıya düşmemek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda enerji tüketimini yüzde 10 düşürme yönünde çağrı yaptı.

Fransız lider, düzenlediği basın toplantısında, vatandaşların gönüllü olarak enerji tasarrufuna gitmemeleri halinde zorunlu önlemler gelebileceği uyarısını yaptı.

Macron, önce gönüllü olarak vatandaşların atacakları adımlara bakacaklarını söylerken, enerji kesintisi planlarının “her ihtimale karşı” hazırlandığını ve “kesintilerin son çare olarak gündeme gelebileceğini” belirtti.

Fransız lider, vatandaşlardan gereksiz yere yazın serinlemek için klima, kışın kalorifer açmamalarını isterken, konutlarla birlikte, işyerlerinin de gerekli fedakarlıkta bulunmaları gerektiğine dikkat çekti.

Öte yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile video konferans aracılığıyla bir toplantı gerçekleştirdiğini kaydeden Fransa lideri, kış aylarında enerji krizinin derinleşmesi durumunda Fransa’nın Almanya’ya gaz tedarik edeceğini ve bu ülkeden de elektrik alacağını söyledi.

Macron, enerji krizine karşı AB ülkelerinin dayanışma içinde olması gerektiğini ifade ederken AB adına daha ucuz olacak olması itibarıyla toplu gaz alımına destek vereceklerini kaydetti.