Emirates Havayolları, 5G nedeniyle ABD’ye uçuşları durdurdu

BAE’nin ulusal havayolu şirketi Emirates Havayolları, ABD’de 5G teknolojisine geçilmesinin getirmiş olduğu riskler nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirilecek uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

Emirates Havayolları’nın internet sitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD’de 5G mobil servisinin aktifleştirilmesi ile ilgili operasyonel endişeler nedeniyle bu ülkeye yapılacak uçak seferlerinin yarından (Çarşamba gününden) itibaren askıya alınmasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre; Boston, Chicago, Dallas-Fort Worth, Houstan, Miami, New York, Orlando, San Fransisco ve Seattle Havalimanlarına yapılan uçuşlar da askıya alınmış durumda.

ABD’nin telekomünikasyon şirketlerinden AT&T ve Verizon, Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) talebi üzerine, 4 Ocak’ta 5G teknolojisine geçişi iki hafta ertelediklerini bildirmişti.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Havacılık güvenliğinin ve 5G’nin bir arada var olabileceğini biliyoruz. Daha fazla iş birliği ve teknik değerlendirmenin tüm sorunları çözeceğinden eminiz” ifadelerine yer verilmişti.