Emekliler ne kadar bayram ikramiyesi alacak?

Emekliler ve malulen emekli olanların bayram ikramiyesi bugünden itibaren hesaplara yatmaya başlayacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ikramiyeleri farklı tarihlerde hesaplara yatarken, kim ne kadar bayram ikramiyesi alacak?

31 Temmuz'da başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde 13 milyon emekliye verilecek olan ikramiye, bugün itibariyle hesaplara yatmaya başlayacak. 

SSK emeklilerinin ödemeleri 17-26 Temmuz tarihleri arasında yapılırken, Bağ-Kur emeklileri ise ödemelerini 25-28 Temmuz tarihleri arasında alacak.

Zamlı aylıklar ile beraber yatacak

Yapılan tarih düzenlemesi ile emeklilerin farklı tarihlerde bankaya giderek mağduriyet yaşamalarının önüne geçilecek. İkramiyeler zamlı emekli aylıkları ile birlikte hesaplara yatırılacak.

Emekli sandığının bayram ikramiyesi

Emekli sandığı kapsamındakilere ise temmuz ayı farkları ile ağustos aylıkları da Kurban Bayramı ikramiyeleri ile aynı gün ödenecek.

Ziraat Bankası'ndan her ayın 1'inci ve 2'nci gününde aylıklarını alanlara 28 Temmuz'da, 3, 4 ve 5'inci günlerinde aylıklarını alanlara da 29 Temmuz'da ödeme yapılacak.

Aylıklarını diğer bankalardan alan emeklilerin ödemeleri ise 28 Temmuz'da hesaplarına yatırılacak.

Kurban bayramı ikramiyesi kimlere veriliyor?

Devletin düzenlediği yeni karara göre 2018 yılından beri emeklilere dini bayramlar öncesi belirli bir ikramiye yatıyor. Sadece emekli vatandaşlar yararlanabiliyor. İkramiyeler, bayram hazırlıklarını, hediyelerini ve ihtiyacı olan gıda ve malzemelerini alabilmesi veya tamamlayabilmesi için veriliyor. Emekliliğe erişmeyen vatandaşlar yararlanamıyor. Artık emekli olmayan çalışanlar da bu ikramiyeden yararlanmak istiyor. Geçtiğimiz bayramlarda sendikalar aracılığıyla bu isteklerini dile getirmişlerdi.

Bayram ikramiyeleri ne kadar?

12 milyonu aşkın emeklinin bir an önce kavuşmak istediği ikramiyeler 1000 lira olarak belirlenmişti. Ramazan Bayramı döneminde yatırılan ikramiyelerin tutarında bir değişiklik olmamıştı. Yine resmi bir açıklama bulunmadığı için yatırılacak olan ikramiye tutarı 1000 lira olarak düşünülüyor. Muhalefet partileri her ne kadar zam teklif etse de hükümet kanadından bir açıklama gelmedi. Yakın zamanda bu konularla ilgili resmi bir açıklama da bekleniyor.

Bayram ikramiyeleri belirlenen tarihler arasında emekli vatandaşların maaş hesaplarının olduğu bankaya yatırılacak. İkramiye almak için herhangi bir ek işlem ya da başvuru yapılmasına gerek bulunmuyor. Vatandaşlar diledikleri zaman bankalara ya da ATM cihazlarına giderek paralarını çekebilecekler. Diğer yandan sağlığı el vermeyen ve yaşı büyük olan emekliler, paralarının evlerine gelmesini de talep edebilecekler.