Elon Musk'ın en çılgın projesi: 'Mars Kolonisi' oluşturmak!

Günümüz dünyasının Tony Stark‘ı olarak kabul edilen ve SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştiren Elon Musk, çılgın projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Ancak Musk’ın insanoğlunu 'gezegenler arası bir ırk' haline getirmek için çalıştığı ütopik bir projesi daha var ki, duyanlara adeta bilim kurgu filmlerini anımsatıyor. İşte Elon Musk’ın ‘‘Mars Kolonisi’’ projesine dair merak edilen tüm detaylar…

Günümüz dünyasının Tony Stark‘ı olarak kabul edilen Elon Musk, geliştirdiği teknolojiler ve yaptığı girişimler ile adından sıkça söz ettiriyor. Musk'ın çılgın planları arasında; uzay araştırmalarından yeraltı çalışmalarına, elektrikli otomobillerden süper hızlı trenlere kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. 

Ancak tüm bunların yanı sıra Musk’ın insanoğlunu 'gezegenler arası bir ırk' haline getirmek için çalıştığı ütopik bir projesi daha var. Musk’ın söz konusu projesi; 'Mars’ı kolonileştirmek' ve tıpkı dünya gibi insanların yaşadığı bir gezegen haline getirmek.

GEZEGENLER ARASI BİR IRK OLUŞTURMAK

Hatta Elon Musk'ın 2002 yılında SpaceX'i kurmasının en temel sebebi, Mars'ın kolonileştirilmesi için NASA'nın yeterince çalışmadığına inanması ve insanlığın bir yedek planının olmamasıydı. O günden bu yana SpaceX'in yaptığı uzay havacılık geliştirmeleri epey konuşuldu. Ancak Mars,  soğuk, acımasız ve neredeyse hiç atmosferi olmayan, 225 milyon kilometre kadar uzaktaki bir gezegen. Oraya küçük bir mekik göndermek bile epey zor ve masraflı. Fakat Musk'a göre projenin en zor kısmı uzay gemisi.

Uzay yolculuklarında zaman çizelgelerine pek güven olmasa da, SpaceX'in planı aşağı yukarı belli. Los Angeles Limanı'nda 1860 metrekarelik bir çadırda çalışan mühendisler, bir prototip üretme amacıyla gelişmiş karbon fiber materyaller ile çalışıyorlar. Bu esnada da bir tesis inşaatı devam ediyor. SpaceX, Mars planları üzerinde çalışmak için NASA ve diğer partnerleriyle atölye çalışmaları da düzenliyor. Yine de yolcuların radyasyondan, açlıktan ve birbirlerinden korunması konusunda çözülmesi gereken çok şey var.

Peki, özel uzay şirketi SpaceX Ceo'su Elon Musk’ın yıllardır farklı platformlarda dile getirdiği Mars'ı kolonileştirme projesinin detayları neler?

SpaceX'in takvimi şu şekilde:

2022

Musk'ın ilham verici takviminde 2022 bir kırılma noktası. Bu yıl içerisinde Mars'a yönelik ilk görevler başlıyor. Henüz insanlı sefer olmasa da ilk adımın atılmış olması planlanıyor.

2022-2023
İnsansız olarak gönderilen ilk gemilerin 2022 sonu ya da 2023 başında inmesi bekleniyor. Bu gemilerde bulunan yükler, gelecek görevlerde kolonilericilerin ihtiyaç duyacağı ekipman ve makinelerden oluşacak. Bu malzemeler güç üretmek, hava toplamak, ince Mars havasını şişelemek, bu materyalleri dünyaya dönüş için sentezleyerek metan yakıt üretmek için kullanılabilecek.

2023: BİR İNSAN AY’IN ETRAFINDA TUR ATACAK

Uzaya gidecek ilk turist, Japon milyarder Yusaku Maezawa olacak. SpaceX'i ilk seferini "kapatan" milyonerin yanına farklı sanat dallarından 6 - 8 kişilik bir ekip alacağı düşünülürken, BFR'in de ilk ciddi testi olacak. Bu görev, aşağı yukarı bir hafta sürecek.

2024-2025: MERHABA MARS

İlk kargo, destek ve gözlem görevlerinde bir aksilik çıkmazsa, SpaceX bir ya da iki ekibi Mars'a gönderecek.  İlk insansız uçuşlar gibi, mürettebatlı uçuşlar da 6-9 ay arasında bir zaman alacak. İlk astronotlar gemilerini evleri olarak kullanacak.

2028

Mars üssü kurulacak. Musk'a göre bu üs, yaşamak için gereken temel ihtiyaçları karşılayacak. 

2030 VE SONRASI…

Bu takvim her ne kadar değişikliklere açık olsa da, buradan sonrası kulağa biraz daha bilim kurgu gibi gelmeye başlıyor. Bahsi geçen bütün araçların başarılı şekilde çalışması bile oldukça zorken, Elon Musk'a göre ilk Mars şehri kurulacak.

2100

2100’lü yıllara gelindiğinde ise Mars gezegeni tıpkı Dünya gibi yaşanılabilir bir gezegen hale gelecek. Özel uzay şirketi SpaceX Ceo'su Elon Musk, yıllardır farklı platformlarda dile getirdiği Mars'ı kolonileştirme projesini planladığı şekilde hayata geçirebilecek mi bilinmez ama bu yaklaşımın şu an için oldukça ütopik göründüğünü söylemek mümkün.

ÜTOPİK BİR HAYAL

Hem iş insanları hem de kamuoyunun Mars’ta koloni kurma konusunu ciddi ciddi düşünmeye başladığını görüyoruz. Hollywood filmleri, medyada yer alan haberler ve mobil oyunlarından etkilenen insanoğlu buna oldukça hevesli. Ancak geçtiğimiz yıl ABD’de yapılan bir araştırmada, Amerikalı yetişkinlere NASA’nın mevcut ana uzay görevlerinin hangisinin daha öncelikli olduğu soruldu ve NASA’dan öncelikli olarak istenen görevler arasında Mars 8’inci sırada yer aldı.