Elon Musk’ın çılgın Mars projesi

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Güney Afrikalı iş insanı Elon Musk, en çılgın projesi olan ‘Mars’a yolculuğu’ kamuoyuyla paylaşmıştı. SpaceX patronuna göre, kızıl gezegende, insan kampları kurmaktan sadece birkaç yıl uzaktayız ve yakın zamanda, daha somut adımlarla Mars’ta yaşamak mümkün olabilecek.

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Güney Afrikalı iş insanı Elon Musk, SpaceX’i kurmasının ana nedeni olarak, NASA’nın Mars ile ilgili yeterince çalışmadığı ve insanlığın başka bir yedekleme planı olmaması olarak açıklamıştı. O günden beri, SpaceX etkileyici havacılık sistemi geliştirmeye devam ediyor. Falcon 1, yörünge roketi ile başlayan süreç, kendi kendine iniş yapan roketi Grasshopper, yeniden aktif ve kullanabilir bir yörünge için tasarlanan Falcon 9, kargo ve NASA astronotları için Dragon ve süper ağır yük taşıyabilen Falcon Heavy ile farklı bir boyuta taşındı. Mars, Dünya'dan ortalama 140 milyon mil uzakta bulunan soğuk ve neredeyse havasız bir gezegen. Bugün bile Mars’a küçük uzay aracı indirmek çok zor ve çok maliyetli ancak Musk, gelecekte insan ve kargo dolu devasa bir uzay gemisini oraya indirmenin ve yaşamsal sürece geçişin mümkün olabileceğini ifade ediyor. Uzay yolculuğundaki kronoloji, teknolojinin gelişimine ve maliyete göre değişkenlik gösterebilir ancak SpaceX'in Mars ile ilgili planı ve kronolojisinin belli olduğunu ifade edelim. Elon Musk'a göre projenin en can alıcı kısmı uzay gemisi. Bu yüzden önem derecesi olarak ilk sırada yer alıyor. Bu amaçla, Los Angeles’ta çalışan mühendisler, bir prototip üretmek için gelişmiş karbon fiber malzemelerle çalışıyor. Öte yandan SpaceX, NASA ve diğer ortaklarla, Mars planları üzerinde çalışmak için atölye çalışmaları düzenlemeye devam ediyor.

Peki neden Mars?  

En önemli sebebi ise Mars’ın Dünya’ya olan uzaklığı. Diğer gezegenlere göre daha yakın konumda olması en cezbedici sebep. İkinci neden ise, Mars yüzeyinde insanlığa yetecek kadar su bulunması. Su, şu an donmuş durumda olmasına rağmen yeterli miktarda bulunuyor. Sıcaklık ve güneş ışığı, diğer gezegenlere göre, Dünya’ya çok benzerlik göstermektedir. Mars’ta olan yer çekimi, Dünya’da bulunan yer çekiminin yaklaşık yarısı kadardır. Bilim adamları, insanların bu yer çekimine zamanla alışabileceğini ifade ediyor. Mars, Dünya’daki atmosferlere benzemese de, Güneş ışınlarından koruyacak bir atmosfere sahip ve gece gündüz süresi Dünya’dakine oldukça yakın bir seviyede. Mars’ta bir yaşam kurmak ve oraya insanlı uzay araçları göndermek bir hayal gibi gözükse de Elon Musk, bu sürenin bize çok yakın olduğunu ve hem atmosferi hem de iklimi yaşanır hale getirileceğini ifade ediyor. 

Mars’a yolculuğun fiyatı ne olacak?

Elon Musk, Mars’ın yaşanabilir bir yer olması için yaklaşık 15 milyar dolar civarında bir kaynağa ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Musk,  Mars’a gidiş-dönüşün ve orada yaşamın hayal olarak kalmaması için gidiş biletinin fiyatını, Twitter üzerinden paylaştı. Bir Twitter kullanıcısı Musk'a, Mars'a yolculuk için ne kadar para ödeyeceğini sordu. Musk’da, Mars’a gidişin 500 bin dolardan az olabileceği ifade etti. Elon Musk ayrıca ilerleyen zamanda, bu ücretin 100 bin dolarında alt seviyesine düşeceğini ve insanların dünyadaki evlerini satıp Mars’ta yaşabileceklerini söyledi. Mars’a gidişin hızlı ve fazla olabilmesi için maliyetin olabildiğince az seviyelere gelmesi gerekiyor. Elon Musk, buna uygun olarak 3 öneri sundu: Yapılan uçuşların hepsinin tekrar kullanabilmesi maliyeti düşürmek, Mars’a gidecek olan roketlerin yörüngedeyken yükünü temin etmesi, maliyeti daha düşük olan ve sürekli kullanılabilecek bir gaz üretmek. Bunun sonucunda maliyetler, en alt seviyelere taşınabilir.

Şimdiden Mars’tan yerinizi ayırtın

Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, SpaceX'in Mars'a göndermek için hazırladığı bir roket olan Starship'in yapımının hızlı bir boyut aldığını açıklayan bir tweet attı. Ayrıca Musk, Starship, yörüngeden döndükten sonra insanların Mars için yer ayırabileceklerini ifade etti. Starship'in insanları ay ve Mars'a götürebileceği ve yörüngeye girebileceğini dile getiren Musk, milyarlarca dolarlık yatırım olduğunu ve roketin yükseliğinin ise 180 metre olduğunu söyledi. Ayrıca Starship, SpaceX'in Super Heavy adı verilen bir güçlendiriciyi içeren ve tekrar kullanılabilen Big Falcon Rocket sisteminin bir parçası.

SpaceX şu anda, Teksas'ta bulunan Starship için farklı ve son testleri gerçekleştiriyor. Musk daha önce, Starship'in 2020'ye kadar yörüngeye fırlatılma şansının % 60 olduğunu dile getirmişti. Elon Musk ayrıca 2022'ye kadar Mars için bir kargo görevinde bulunması ve 2024'de Mars yüzeyinde, takım çalışması yapmak istediğini de söyledi. Geçen yıl Musk, SpaceX'in Teksas Boca Chica'daki tesisinde prototip bir uzay gemisinin inşasını belirten tweet atmıştı.

İşte çılgın Mars kronolojisi

2019 yılında Big Falcon ile ilk tanışma gerçekleşecek. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, 2019 yılında Güney Texas'ta yörünge dışı seviyelerde bazı testler yapmaya başlayacaklarını söylemişti. Bu testlerde, ilerisi için önemli veri toplanması hedefleniyor. Bu yüzden bir sonraki modeller daha gelişmiş ve güvenli olarak tasarlanabilecek. 2022 yılında Mars'a Kargo gönderme görevi, Musk'ın verdiği kronolojide kırılma noktası olarak ifade edilebilir. 2022 yılında insanlı bir gönderiş olmasa da, Mars'a yönelik ilk görevin yapılması olarak adlandırılabilir. Dünya ve Mars'ın yıllar içerisinde farklı dilimlerde birbirine daha fazla yaklaştığını biliyoruz. Buna göre bu uçuşun gerçekleşmesi için, en uygun tarih olarak 2022 yılı olarak ifade edebilir. İnsansız olarak gönderilen ilk uzay araçlarının, 2023 başında Mars yüzeyine inmesi bekleniyor. Bu araçlarda bulunan kargo yükleri, gelecek görevlerde ihtiyaç duyulan ekipman ve makineleri taşımış olacak. Bu malzemeler ile daha fazla güç üreten, hava toplayan ve dünyaya geri geliş için metan yakıt üreten bir yapı sağlanacak. SpaceX'in Mars Geliştirme Baş Mühendisi Paul Wooster, bunun amacının insansız uzay araçlarının, indiği yerlerde su olduğunu doğrulamak, iniş sırasında bir olumsuzluk olup olmadığını belirlemek ve daha sonraki uçuşlar için ihtiyaç duyulacak alt yapıyı oluşturmak olduğu söylemişti. 2023 yılında Japon milyarder Yusaku Maezawa, ay yüzeyinde bir tur atacak. SpaceX'in ilk seferi için Japon milyarderin yanına farklı sanat dallarından bir ekip eşlik edecek. 2024 yılında ise 2022 yılında gönderlen İlk kargo, destek ve gözlem görevlerinde bir problem çıkmazsa, SpaceX, iki ekibi Mars'a gönderecek. Her aracın en az yüz tonluk yükü olacağını söylemişti. Bu miktar, bir ekibin Mars'ta yıllar boyunca idaresini sağlayacaktır. Daha sonraki süreçte ortaya çıkacak ve gelişecek teknolojilere göre bu yüklerin miktarı ve içeriği değişebilir.

2025 yılı insanlık için dönüm noktası olabilir. İlk insansız uçuşlar gibi, insanlı uçuşlar da 9 ay arasında, bir zaman dilimini kapsayacak şekilde olacak. 2028 yılında ise Mars üssü Alfa'nın kurulumu bitecek. Bu üssün kurulmasının ardından ise şehirleşme süreci başlayabilir. Musk'a göre bu üs, yaşamsal herşey için gereken tüm gereksinimleri karşılayacak ve 2030'lu yıllarda ilk şehir kurulmuş olacak. Tüm takvimdeki görevler başarı ile sonuçlandırılırsa, Mars'ta kurulacak bir şehirde dünyadaki her şey olacak.