Elon Musk'ın bir hayali daha gerçekleşiyor: NASA ve SpaceX bugün uzaya gidiyor!

Günümüz dünyasının Tony Stark‘ı olarak kabul edilen ve SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştiren Elon Musk, bir hayalini daha geçekleştiriyor. Musk'ın şirkketi SpaceX, NASA ile yaptığı işbirliği sonucunda ‘Crew Dragon’ adlı uzay aracını iki astronotla birlikte bugün uzaya gönderiyor. Dünya’nın dört bir yanından insanın ilgiyle takip ettiği bu yolculuk ne anlam ifade ediyor?

Elon Musk, kurucusu olduğu SpaceX ile oldukça önemli bir yol katetti ve hayallerine bir adım daha yaklaştı. Bu yolda, NASA ile de işbirliği yapan şirket, yeni bir göreve daha imza atmak üzere. Üstelik bu görev, Elon Musk'ın en büyük hayallerinden biri olma özelliği taşıyor. SpaceX'in yıllardır çalışmalarını sürdürdüğü, alt yapısını hazırladığı insanlı uzay görevi projesi, artık gerçek oluyor. NASA ve SpaceX'in Falcon 9 roketi, Crew Dragon kapsülündeki Doug Hurley ve Bob Behnken adındaki iki astronotu, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) taşıyacak. Böylece SpaceX, uzaya astronot taşıyan ilk özel şirket olma unvanını kazanacak.

NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley 2000'de seçilmiş ve uzay mekiği ile iki kez uzay uçuşu yapmıştı. Hurley uzayda toplam 28 gün 11 saat, Behnken ise 29 gün 12 saat kalmış, 37 saati de uzay yürüyüşü ile geçirmişti.

YOLCULUK NASIL OLACAK?

Falcon 9 roketi, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılacak. SpaceX'in bu ilk görevini söylendiğine göre TSİ 23:30'da canlı izlemek mümkün olacak. Falcon 9 roketinin uzaya doğru yol alışını ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de izleyecek. Ancak hava koşulları nedeniyle görevin ertelenme ihtimali de var.

Her şeyin yolunda gitmesi ve fırlatılmanın gerçekleşmesi durumunda, Crew Dragon adındaki uzay aracı yörüngeye girdikten sonra astronotlar aracın çevre kontrol sistemini, göstergeleri, kontrolleri ve manevra motorlarını teste tabi tutacak. Uzay istasyonuna kilitlenmek üzere yaklaşırken otomatik kilitleme sistemini kontrol edip, aracın istasyondaki diğer görevler için uygunluğunu test edecekler. Dünya'ya dönüş sırasında ise Crew Dragon, Atlantik Okyanusu'na paraşütle iniş yapacak. Daha sonra kapsül ve ekip, Go Navigator adlı gemiye alınacak.

SPACEX NEYİ AMAÇLIYOR?

Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri eşliğinde uzay araçlarına ticari ve hükümet ile güdümlü kalkış hizmetleri sağlayan bir Amerikan şirketi ve amacı insan taşıyan daha büyük uzay araçları geliştirebilmek. Ancak Elon Musk'ın 2002 yılında SpaceX'i kurmasının en temel sebebi, Mars'ın kolonileştirilmesi için NASA'nın yeterince çalışmadığına inanması ve insanlığın bir yedek planının olmamasıydı. Musk bu projesiyle asıl hedefi olan, Mars'a yerleşim adımlarının hızlandırılmasını hedefliyor.

BİR MİLAT OLABİLİR

Crew Dragon seferi başarılı olursa SpaceX ISS'ye 6 "operasyonel" sefer daha yapacak. NASA ile yapılan 2,6 milyar dolarlık sözleşme bunu gerektiriyor. Boeing'in de NASA ile yaptığı 4,2 milyar dolarlık anlaşması, CST-100 Starliner aracı ile uzay istasyonuna astronot taşınmasını içeriyor.

Harvard Üniversitesi'nde Astrofizisist Jonathan McDowell, Elon Musk’ın uzay konusunda bir devrimci olduğunu söylüyor. Dünyanın dört bir yanından takip edilen gelişmelere dair açıklamalarda bulunan eski astronot ve Ticari Uzay Uçuşları Federasyonu Direktörü Michael Lopez-Alegria ise,  Musk’ın çağımızın Leonardo Da Vinci’si olduğunu düşünüyor ve  ‘‘Musk’ın adının tarih kitaplarında geçeceğine eminim’’ diyor.